Tramp va Xitoy Hormuz bo'g'ozi masalasida kelisha olmadi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning Xitoy xalq respublikasiga amalga oshirgan tashrifi doirasida Hormuz bo'g'ozini ochish va undagi xavfsizlikni ta'minlash masalalari muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq nufuzli nashrlarning xabar berishicha, ushbu muzokaralar kutilganidek aniq va ijobiy natijalarni taqdim etmadi. Eron hukumati hozircha strategik ahamiyatga ega bo'lgan ushbu suv yo'li ustidan nazoratni yumshatish niyatida emasligini namoyish etmoqda.
Eron prezidenti Mas'ud Pizishkiyon o'z bayonotida mamlakat Hormuz bo'g'ozida samarali va professional nazorat mexanizmlarini joriy etishda davom etishini ta'kidladi. Bu holat mintaqadagi harbiy harakatlar yakunlangan taqdirda ham, Tehron ushbu muhim savdo yo'lagidagi o'z ta'sirini saqlab qolishga urinayotganidan dalolat beradi.
Bo'g'oz orqali o'tadigan energiya resurslari oqimi jahon iqtisodiyoti uchun hayotiy ahamiyatga ega bo'lgani bois, Eronning ushbu pozitsiyasi xalqaro hamjamiyatda xavotir uyg'otmoqda. Shu bilan birga, Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I Hormuz bo'g'ozi imkon qadar tezroq to'liq quvvat bilan ishlashi va yuk tashish xavfsizligi ta'minlanishi zarurligini qayd etdi.
Pekin va Vashington ushbu masalada umumiy til topishgandek ko'rinsa-da, amaliy natijalar hali ko'zga tashlanmayapti. Xitoy tomoni AQSh va Isroilning Eronga nisbatan amalga oshirgan harakatlarini bir necha bor tanqid ostiga olgan.
Shu sababli Tramp va Si Szinpin uchrashuvida Yaqin Sharq masalasida yagona pozitsiya ko'rsatishga harakat qilingan bo'lsa-da, tomonlar o'rtasidagi tub qarama-qarshiliklar saqlanib qolmoqda. Ayni paytda kemalarga hujum qilish tahdidlari tufayli Hormuz bo'g'ozidagi dengiz qatnovi keskin cheklangan.
Dengiz harakatini kuzatuvchi manbalarning ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi bir sutka davomida ushbu hududdan atigi beshta kema o'tgan. Bu ko'rsatkich bo'g'ozning odatdagi ish tartibidan ancha past bo'lib, xalqaro savdo va logistika tizimiga jiddiy zarar yetkazmoqda.
Vaziyatning barqarorlashishi uchun nafaqat yirik davlatlar kelishuvi, balki mintaqadagi barcha tomonlarning o'zaro ishonchi talab etiladi.

Трамп и Китай не смогли договориться по вопросу Ормузского пролива.
Президент США Дональд Трамп в ходе своего визита в Китайскую Народную Республику обсудил вопросы открытия Ормузского пролива и обеспечения его безопасности. Об этом сообщило Zamin.uz.
Однако, по данным влиятельных изданий, эти переговоры не принесли ожидаемых конкретных и положительных результатов. Правительство Ирана пока не намерено ослаблять контроль над этим стратегически важным водным путём.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан в своём заявлении подчеркнул необходимость продолжения внедрения эффективных и профессиональных механизмов контроля в Ормузском проливе. Эта ситуация указывает на то, что даже после завершения военных действий в регионе Тегеран стремится сохранить своё влияние на этом важном торговом маршруте.
Поскольку поток энергетических ресурсов через пролив имеет жизненно важное значение для мировой экономики, позиция Ирана вызывает тревогу в международном сообществе. Вместе с тем, министр иностранных дел Китая Ван И подчеркнул необходимость как можно скорее обеспечить полную мощность работы Ормузского пролива и гарантировать безопасность судоходства.
Хотя Пекин и Вашингтон, похоже, стремятся найти общий язык по этому вопросу, практические результаты пока не видны. Китайская сторона несколько раз критиковала действия США и Израиля в отношении Ирана.
Таким образом, несмотря на попытки Трампа и Си Цзиньпина на их встрече продемонстрировать единую позицию по вопросам Ближнего Востока, между сторонами сохраняются глубокие разногласия. Одновременно угрозы нападений на суда привели к резкому сокращению морского трафика в Ормузском проливе.
Согласно данным наблюдательных центров, за последние сутки через этот район прошло всего пять судов. Этот показатель значительно ниже обычного режима работы пролива и наносит серьёзный ущерб международной торговле и логистическим системам.
Для стабилизации ситуации необходимо не только соглашение между крупными державами, но и взаимное доверие всех сторон региона.