Shimoliy Amerika hududida o‘tkazilayotgan Jahon chempionatida har bir terma jamoasi muvaffaqiyatga erishish uchun nafaqat maydondagi tayyorgarchilikka, balki maydon tashqarisidagi har bir mayda detalga ham alohida e’tibor bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ispaniyalik Diario AS nashri tarqatgan xabariga ko‘ra, Norvegiya milliy futbol jamoasi o‘z futbolchilarining jismoniy holati va ovqatlanish tartibini ideal darajada saqlash maqsadida AQSHga juda katta miqdorda milliy oziq-ovqat mahsulotlarini olib kelgan. Norvegiya jamoasi AQSHning Shimoliy Karolina shtatidagi Grinsboro shahrida joylashgan o‘z qarorgohiga bir tonnadan ortiq maxsus oziq-ovqat mahsulotlarini yuk qilib yetkazgan.
Bu mahsulotlar sportchilarning yangi iqlim sharoitiga tezroq moslashishiga va o‘zlariga tanish parhezni buzmaslikka xizmat qiladi. Grinsboroga keltirilgan mahsulotlar orasida olti ming dona apelsin, uch yuz kilogramm atlantika lososi va oq baliq, shuningdek yuz o‘n olti kilogramm milliy jigarrang pishloq mavjud.
Apelsin s vitamini va tezkor energiya manbai sifatida, atlantika lososi va oq baliq esa mushaklarni tiklash uchun zarur bo‘lgan yuqori sifatli oqsil manbai sifatida tanlangan. Jigarrang pishloq esa skandinaviyaliklarning an’anaviy va sevimli uglevodga boy mahsuloti hisoblanadi.
AQSHdagi mahalliy va tez tayyorlanadigan taomlar futbolchilarga noqulaylik tug‘dirmasligi va vazn nazoratini saqlab qolish qiyin bo‘lgani uchun jamoa bilan birga Norvegiyadan shaxsiy oshpaz ham yetib kelgan. U turnir davomida barcha taomlarni futbolchilarning individual yuklamalari va tiklanish jadvaliga qarab, faqat Norvegiyadan olib kelingan mahsulotlardan shaxsan o‘zi tayyorlaydi.
Ko‘rinib turibdiki, ovqatlanish va jismoniy tiklanish tizimiga bunday professional yondashuv amalda o‘z samarasini berishni boshladi. Norvegiya guruh bosqichining ilk turida Iroq terma jamoasini to‘rt bir hisobida mag‘lub etdi.
Ushbu ishonchli g‘alabadan so‘ng norvegiyaliklar o‘z guruhlarida aniq peshqadamlik qilishmoqda. Sport diyetologlarining fikricha, yirik turnirlarda iqlim va ovqatlanishning to‘satdan o‘zgarishi sportchilar organizmi uchun katta stress hisoblanadi.
Atlantika baliq va milliy jigarrang pishloq kabi mahsulotlar norvegiyalik futbolchilar uchun nafaqat zarur kaloriyani, balki ruhiy xotirjamlik ham taqdim etadi. Terma jamoaning bunday sinchkovligi ularning bu chempionatda juda uzoqqa borishni maqsad qilganidan dalolat beradi.

Норвегия импортировала продовольственные товары из США.
На чемпионате мира, проходящем на территории Северной Америки, каждая национальная сборная для достижения успеха уделяет особое внимание не только подготовке на поле, но и каждой мелкой детали за его пределами. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно сообщению испанского издания Diario AS, национальная сборная Норвегии по футболу привезла в США огромное количество национальных продуктов питания с целью поддержания физического состояния и режима питания своих футболистов на идеальном уровне. Сборная Норвегии доставила более одной тонны специальных продуктов питания в свой штаб, расположенный в городе Гринсборо, штат Северная Каролина, США.
Эти продукты помогут спортсменам быстрее адаптироваться к новым климатическим условиям и не нарушать привычный рацион. Среди продуктов, доставленных в Гринсборо, шесть тысяч апельсинов, триста килограммов атлантического лосося и белой рыбы, а также сто шестнадцать килограммов национального коричневого сыра.
Апельсины были выбраны как источник витамина С и быстрой энергии, а атлантический лосось и белая рыба — как источник высококачественного белка, необходимого для восстановления мышц. Коричневый сыр является традиционным и любимым скандинавами продуктом, богатым углеводами.
Поскольку местная и фастфуд-еда в США может создать неудобства для футболистов и затруднить контроль веса, вместе с командой из Норвегии прибыл личный повар. В течение турнира он будет самостоятельно готовить все блюда из привезенных из Норвегии продуктов, исходя из индивидуальных нагрузок и графика восстановления футболистов.
Очевидно, что такой профессиональный подход к системе питания и физического восстановления уже начал приносить свои плоды. В первом туре группового этапа Норвегия победила сборную Ирака со счетом четыре один.
После этой уверенной победы норвежцы уверенно лидируют в своей группе. По мнению спортивных диетологов, резкое изменение климата и питания на крупных турнирах является большим стрессом для организма спортсменов.
Такие продукты, как атлантическая рыба и национальный коричневый сыр, обеспечивают норвежских футболистов не только необходимыми калориями, но и психологическим спокойствием. Такая тщательность сборной свидетельствует о том, что они намерены зайти очень далеко на этом чемпионате.