Qozog‘iston sof spirt iste’molida mintaqada birinchi o‘rinda turibdi
Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida aholi jon boshiga spirtli ichimlik iste’moli bo‘yicha yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, Qozog‘iston bu borada mintaqada birinchi o‘rinda turibdi. Xalqaro hisob-kitoblarga asoslansa, Qozog‘istonda bir yilda kishi boshiga o‘rtacha 5,4 litr sof spirt to‘g‘ri keladi.
Bu ko‘rsatkich mamlakatni nafaqat Markaziy Osiyoda yetakchi qilgan, balki jahon miqyosidagi ro‘yxatlarda ham o‘rta pog‘onalardan joy egallashiga sabab bo‘lgan. Mintaqada ikkinchi o‘rinni Qirg‘iziston egallagan.
Unda bu ko‘rsatkich yiliga kishi boshiga 3,9 litrni tashkil etadi. Turkmanistonda esa o‘rtacha 3 litr sof spirt iste’moli qayd etilgan.
O‘zbekistonda ko‘rsatkich 2,1 litr darajasida baholanmoqda. Tojikiston esa mintaqadagi eng past natijaga ega bo‘lib, u yerda aholi jon boshiga yiliga 0,7 litr spirt to‘g‘ri keladi.
Tahlilchilarning ta’kidlashicha, ba’zi musulmon davlatlarida spirtli ichimliklarni iste’mol qilish deyarli nolga yaqin darajada qolmoqda. Xususan, Quvayt, Eron, Suriya va Pokistonda eng past ko‘rsatkichlar qayd etilgan.
Jahon miqyosida Ruminiya ushbu ro‘yxatda yetakchi hisoblanadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, u yerda 15 yoshdan katta har bir fuqaroga yiliga o‘rtacha 17,1 litr sof spirt to‘g‘ri keladi.
Mutaxassislar bunday ko‘rsatkichlar aholining turmush tarzi, madaniy muhit va sog‘lom hayotga e’tiborini baholashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidlamoqda.

Казахстан занимает первое место в регионе по потреблению чистого спирта
Опубликованы новые данные по потреблению алкогольных напитков на душу населения в странах Центральной Азии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно результатам исследования, Казахстан занимает первое место в регионе по этому показателю. Основываясь на международных расчетах, в Казахстане на одного человека в год приходится в среднем 5,4 литра чистого спирта.
Этот показатель сделал страну не только лидером в Центральной Азии, но и привел к тому, что она заняла средние позиции в мировых рейтингах. Второе место в регионе занимает Кыргызстан.
Там этот показатель составляет 3,9 литра на душу населения в год. В Туркменистане зафиксировано потребление в среднем 3 литров чистого спирта.
В Узбекистане показатель оценивается на уровне 2,1 литра. Таджикистан имеет самый низкий результат в регионе, где на душу населения приходится 0,7 литра спирта в год.
Аналитики отмечают, что в некоторых мусульманских странах потребление алкогольных напитков остается почти на нулевом уровне. В частности, самые низкие показатели зафиксированы в Кувейте, Иране, Сирии и Пакистане.
В мировом масштабе лидером в этом списке считается Румыния. По имеющимся данным, там на каждого гражданина старше 15 лет приходится в среднем 17,1 литра чистого спирта в год.
Специалисты подчеркивают, что такие показатели имеют важное значение при оценке образа жизни населения, культурной среды и внимания к здоровому образу жизни.