Moskva va viloyatida dronlar hujumi qayd etildi
18 iyunga o‘tar kechasi Moskva va Moskva viloyati yana uchuvchisiz uchish apparatlari ishtirokidagi ommaviy hujumga uchradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Incidentia” axborot berdi. Rossiya tomoni ma’lum qilishicha, havo hujumidan mudofaa tizimlari poytaxt tomon yo‘naltirilgan 30 dan ortiq dronni urib tushirgan.
Qayd etilishicha, asosiy zarba 16 iyun kuni Moskva neftni qayta ishlash zavodiga berilgan. Ukraina maxsus xizmatlari tomonidan amalga oshirilgan operatsiyada FP-1, “Lyutiy” va boshqa turdagi dronlar qo‘llangan.
Xabarlarga ko‘ra, dronlar neftni birlamchi qayta ishlash qurilmasini nishonga olgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, shikastlangan majmua zavod quvvatining qariyb 53 foizini ta’minlab kelgani sababli uning faoliyati vaqtincha to‘xtatilgan.
Moskva meri Sergey Sobyanin hujumni tasdiqlab, dronlardan biri zavod hududidagi obyektga shikast yetkazganini ma’lum qildi. Uning aytishicha, hodisa oqibatida jabrlanganlar yo‘q.
18 iyun kunigi yangi hujum vaqtida urib tushirilgan dronlardan birining bo‘laklari Moskvadagi “Sadovod” savdo markazi hududiga tushib, binoga yengil zarar yetkazgan. Ayni vaqtda Kapotnya tumanidagi neft zavodiga yangi to‘g‘ridan to‘g‘ri zarba berilgani haqida ma’lumot keltirilmagan.

В Москве и области зафиксирована атака беспилотников
В ночь на 18 июня Москва и Московская область снова подверглись массированной атаке с применением беспилотных летательных аппаратов. Об этом сообщило Zamin.uz.
Об этом проинформировало издание «Incidentia». По данным российской стороны, системы противовоздушной обороны сбили более 30 дронов, направлявшихся в сторону столицы.
Отмечается, что основной удар был нанесен 16 июня по московскому нефтеперерабатывающему заводу. В ходе операции, проведенной спецслужбами Украины, использовались дроны FP-1, «Лютый» и другие типы БПЛА.
По сообщениям, дроны нацелились на установку первичной переработки нефти. Согласно данным, деятельность завода была временно приостановлена, так как поврежденный комплекс обеспечивал почти 53 процента мощности предприятия.
Мэр Москвы Сергей Собянин подтвердил атаку, сообщив, что один из дронов нанес повреждения объекту на территории завода. По его словам, пострадавших в результате происшествия нет.
Во время новой атаки 18 июня обломки одного из сбитых дронов упали на территорию торгового центра «Садовод» в Москве, нанеся зданию легкий ущерб. В то же время информации о новом прямом попадании по нефтезаводу в районе Капотня не поступало.