Mutaxassislar ma’lumotlariga ko‘ra, dunyo har yili taxminan 324 trillion litr chuchuk suvdan ayrilmoqda. Bu esa 280 million insonning bir yillik ehtiyojini qondirishga yetadigan ulkan miqdor hisoblanadi.
Jahon bankining 2025 yilgi hisobotiga ko‘ra, bu holatning asosiy sabablari sifatida kuchayib borayotgan qurg‘oqchilik, suv resurslaridan samarasiz foydalanish hamda yerlarning noto‘g‘ri o‘zlashtirilishi keltirilgan. Iqlim o‘zgarishining ta’siri bilan ko‘p hududlar qurg‘oqchilikka dosh bera olmayotgan bo‘lib, aholining suvga bo‘lgan ehtiyoji ortib bormoqda.
Shu munosabat bilan BMT 17 iyunni Butunjahon cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurash kuni deb e’lon qilgan. Tashkilot barcha davlatlarni suv resurslarini as

Мир ежегодно теряет огромные запасы пресной воды
По данным специалистов, мир ежегодно теряет около 324 триллионов литров пресной воды. Это огромный объем, которого достаточно для удовлетворения годовой потребности 280 миллионов человек.
Согласно отчету Всемирного банка за 2025 год, основными причинами этой ситуации названы усиливающаяся засуха, неэффективное использование водных ресурсов, а также неправильное освоение земель. Под воздействием изменения климата многие регионы не выдерживают засухи, и потребность населения в воде растет.
В связи с этим ООН объявила 17 июня Всемирным днем борьбы с опустыниванием и засухой. Организация призвала все государства беречь водные ресурсы