AQSH va Eron Jeneva shahrida harbiy amaliyotlarni to‘xtatish loyihasini imzolashi mumkin
AQSH va Eron 19 iyun kuni Jeneva shahrida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolashi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Al Arabiya English nashri mazkur hujjat loyihasining nusxasini qo‘lga kiritgan. 14 banddan iborat loyihada harbiy harakatlarni to‘liq to‘xtatish, ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni tiklash va iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish nazarda tutilgan.
Hujjatga ko‘ra, AQSH, Eron va ularning ittifoqchilari barcha yo‘nalishlarda, shu jumladan Livandagi vaziyatda ham harbiy amaliyotlarni darhol to‘xtatish majburiyatini oladi. Tomonlar bir-birining suvereniteti va hududiy yaxlitligini hurmat qilish, ichki ishlariga aralashmaslik bo‘yicha kelishuvga erishadi.
Loyihada yakuniy kelishuvni eng ko‘pi bilan 60 kun ichida imzolash rejalashtirilgan. Buning uchun AQSH dengiz blokadasini bekor qilishi, harbiy kuchlarini hududdan olib chiqishi va dengiz qatnovini tiklashi kerak bo‘ladi.
Eron esa Fors ko‘rfazi va Ummon dengizi o‘rtasida savdo kemalari harakatini qayta yo‘lga qo‘yish, texnik to‘siqlarni bartaraf etish va zarur xavfsizlik choralarini ko‘rish majburiyatini oladi. Hujjatda AQSH va mintaqaviy hamkorlar ishtirokida Eron iqtisodiyotini tiklash uchun kamida 300 milliard dollarlik dastur yaratish ham ko‘zda tutilgan.
Mablag‘lar asosan energetika, logistika, transport va ishlab chiqarish sohalariga yo‘naltiriladi. Shuningdek, AQSH Eronga nisbatan qo‘llanilayotgan cheklovlarni bosqichma-bosqich bekor qilishi, muzlatilgan aktivlarni qaytarishi va neft eksporti bo‘yicha ruxsatnomalar berishi rejalashtirilgan.
Eron esa yadro quroli yaratmasligini yana bir bor tasdiqlagan. Yadroviy dasturga oid barcha masalalar yakuniy kelishuv doirasida hal qilinadi.
Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, avvalroq Tehron Vashingtondan 400 milliard dollarlik tovon talab qilgan, ammo AQSH bu taklifni rad etgan. Shu sababli 300 milliard dollarlik xususiy investitsiya jamg‘armasi tashkil etish taklifi ilgari surilmoqda.

США и Иран могут подписать проект о прекращении военных действий в Женеве
Издание Al Arabiya English получило копию проекта документа, состоящего из 14 пунктов. В проекте предусматривается полное прекращение военных действий, восстановление отношений между двумя странами и развитие экономического сотрудничества.
Согласно документу, США, Иран и их союзники во всех направлениях, включая ситуацию в Ливане, обязаны немедленно прекратить военные операции. Стороны придут к соглашению о взаимном уважении суверенитета и территориальной целостности, а также о неприкосновенности внутренних дел.
В проекте предусматривается подписание окончательного соглашения в течение 60 дней при максимальном участии сторон. Для этого США должны отменить морскую блокаду, вывести военные силы с территории и восстановить морскую навигацию.
Иран, в свою очередь, обязан возобновить движение торговых судов в Ормузском проливе и Оманском море, устранить технические препятствия и обеспечить необходимые меры безопасности. В документе также предусмотрено создание программы восстановления иранской экономики на сумму не менее 300 миллиардов долларов при участии США и региональных партнеров.
Средства будут направлены в основном на энергетику, логистику, транспорт и промышленность. Кроме того, США планируют поэтапно отменять ограничения, введенные в отношении Ирана, возвращать замороженные активы и выдавать разрешения на экспорт нефти.
Иран также вновь подтвердил свое обязательство не создавать ядерное оружие. Все вопросы, связанные с ядерной программой, будут решены в рамках окончательного соглашения.
По данным Reuters, ранее Тегеран потребовал от Вашингтона 400 миллиардов долларов в качестве компенсации, но США отклонили это предложение. Поэтому сейчас обсуждается создание частного инвестиционного фонда на сумму 300 миллиардов долларов.