Yaponiyalik tadqiqotchilar olib borgan tahlillarga ko‘ra, Afrikada Ebola virusini yuqtirgan inson 30 kun ichida Yevropa va Osiyodagi yirik aeroportlarga yetib borishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda xorijiy nashr xabar berdi. Tadqiqot asosan Kongo Demokratik Respublikasi va Ugandadan amalga oshiriladigan havo qatnovlari asosida tayyorlangan.
Mutaxassislar shu yo‘nalishlar orqali virusni yuqtirgan shaxslar xalqaro ahamiyatga ega aeroportlarga kirib borishi mumkinligini aytmoqda. Hisob-kitoblarga ko‘ra, eng yuqori xavf Belgiyaga to‘g‘ri keladi.
Unda ko‘rsatkich 92 foiz deb baholangan. Ikkinchi o‘rinda Fransiya turibdi, uning ulushi 91 foizni tashkil etadi.
Shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklari 88 foiz va Turkiya 86 foiz bilan yuqori xavf guruhiga kiritilgan. Tadqiqot davomida 11 264 ta aeroport, 569 741 ta havo yo‘nalishi va 330 million yo‘lovchi haqidagi ma’lumotlar o‘rganilgan.
Mutaxassislar bunday tahlillar kasallik tarqalishini oldindan baholash va zarur choralar ko‘rishga yordam berishini ta’kidlamoqda. Shu bilan birga, olimlar virusni yuqtirgan odam mamlakatga kirib kelishi kasallikning darhol keng tarqalishini anglatmasligini qayd etgan.

Вирус Эбола может распространиться по миру через аэропорты
Ebola virusi aeroportlar orqali dunyoga tarqalishi mumkinСогласно исследованиям японских учёных, человек, заражённый вирусом Эбола в Африке, может добраться до крупных аэропортов Европы и Азии в течение 30 дней. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает иностранное издание. Исследование основано на данных воздушных перелётов, проведённых в Демократической Республике Конго и Уганде.
Специалисты утверждают, что по этим маршрутам заражённые лица могут попасть в аэропорты международного значения. Согласно расчётам, наибольший риск приходится на Бельгию.
Там показатель составляет 92 процента. На втором месте находится Франция, её доля — 91 процент.
Кроме того, Объединённые Арабские Эмираты с 88 процентами и Турция с 86 процентами отнесены к группе высокого риска. В ходе исследования были проанализированы данные по 11 264 аэропортам, 569 741 воздушному маршруту и 330 миллионам пассажиров.
Специалисты подчеркивают, что такие анализы помогают заранее оценить распространение болезни и принять необходимые меры. При этом учёные отметили, что въезд заражённого человека в страну не обязательно приводит к мгновенному широкому распространению инфекции.