Isroilning sobiq bosh vaziri Naftali Bennet Eron bilan bog‘liq maxfiy operatsiya haqida kutilmagan bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning aytishicha, ikki ming yigirma bir va ikki ming yigirma ikki yillarda Eron ichida internet aloqasini saqlab qolish va hukumatga qarshi namoyishchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida o‘n minglab Starlink qurilmalarini sotib olish va mamlakatga yashirincha olib kirish tashabbusi boshlangan. Bennetning ta’kidlashicha, ushbu qurilmalar namoyishchilarga internet orqali o‘zaro aloqa qilish, harakatlarini muvofiqlashtirish va axborot almashish imkonini berishi kerak edi.
Sobiq bosh vazirning fikricha, loyiha to‘liq amalga oshirilganida, Eron ichidagi muxolifat imkoniyatlari sezilarli darajada kengaygan bo‘lardi. Afsuski, amaldagi hukumat bu tashabbusni oxiriga yetkazmadi.
Namoyishlar boshlangan paytda zarur infratuzilma mavjud emas edi, deya bayonot berdi Bennet. Shu sababli, loyiha muvaffaqiyatsiz tugadi va Eronlik namoyishchilar kerakli aloqa vositalarisiz qolgan.
Bennet bu holatni siyosiy imtiyoz sifatida qabul qilgan holda, hukumat o‘z vazifasini bajarmaganini ta’kidladi. Hozircha Isroil hukumati ushbu da’volar yuzasidan rasmiy izoh bermagan.
Eron tomondan ham bu haqda hech qanday rasmiy javob berilmagan. Tashqi ishlar vazirlari o‘rtasidagi munozaralar davom etmoqda.

Беннет: Проект по внедрению Starlink в Эронгу не завершен
Бывший премьер-министр Израиля Нафтали Беннет сделал неожиданное заявление о секретной операции, связанной с Ираном. Об этом сообщило Zamin.uz.
По его словам, в две тысячи двадцать первом и две тысячи двадцать втором годах была инициирована закупка и тайный ввоз в страну десятков тысяч устройств Starlink с целью поддержания интернет-связи внутри Ирана и поддержки антиправительственных демонстрантов. Беннет отметил, что эти устройства должны были позволить протестующим общаться через интернет, координировать свои действия и обмениваться информацией.
По мнению бывшего премьер-министра, если бы проект был полностью реализован, возможности оппозиции внутри Ирана значительно расширились бы. К сожалению, действующее правительство не довело эту инициативу до конца.
Когда начались протесты, необходимой инфраструктуры не было, заявил Беннет. По этой причине проект закончился неудачей, и иранские демонстранты остались без необходимых средств связи.
Беннет, расценив эту ситуацию как политическую уступку, подчеркнул, что правительство не выполнило свою задачу. На данный момент правительство Израиля не дало официальных комментариев по поводу этих утверждений.
Со стороны Ирана также не последовало никакого официального ответа. Дискуссии между министрами иностранных дел продолжаются.