Shveysariyaning markaziy qismida joylashgan Bryunig tog‘ massivi bag‘rida dunyoning eng badavlat insonlari uchun mo‘ljallangan, yuqori xavfsizlik darajasiga ega maxfiy yerosti omborlari qurilishi boshlandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Germaniyaning Bild nashri tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu maxsus inshootlar yer sathidan 100 metrdan ortiq chuqurlikda barpo etilmoqda. Mazkur majmuada oltin zaxiralari, yirik miqdordagi naqd pullar, noyob san’at asarlari hamda qimmatbaho avtomobillarni tashqi xavflardan butkul holi tarzda saqlash rejalashtirilgan.
Loyiha mualliflarining ta’kidlashicha, bunkerlar milliarderlarning mulkini global ofatlar, yadroviy zarbalar, harbiy to‘qnashuvlar hamda turli texnogen falokatlardan to‘liq himoya qilish maqsadida tog‘ ichkarisiga joylashtirilmoqda. Mazkur ulkan g‘oya ortida tadbirkor Tomas Gasserga tegishli bo‘lgan Brunig Mega Safe kompaniyasi turibdi.
Qurilish ishlari 2026-yilning yanvar oyida rasman boshlangan bo‘lib, hozirda yuqori xavfsizlik zonasidagi dastlabki muhim bosqich yakunlangan va omborxonalarga olib boruvchi maxsus kirish yo‘lagi qurilmoqda. Loyiha parametrlari va asosiy ko‘rsatkichlar Yerosti majmuasi Markaziy Shveysariyadagi Bryunig tog‘ massivida joylashgan bo‘lib, u 100 metrdan ortiqroq chuqurlikdagi qattiq qatlamlar orasida barpo etilmoqda.
Rejaga ko‘ra, jami 25 tagacha maxsus yerosti seyf-xonalari tayyorlanadi. Ilk omborlar 2028-yilda foydalanishga topshirilishi kutilmoqda.
Ushbu xonalardan foydalanish huquqi 99 yil muddatga ijara asosida beriladi va uning narxi 1 million yevrogacha yetishi mumkin. Xavfsizlik darajasi bo‘yicha majmua Shveysariya Milliy banki omborlari bilan tenglashadi.
Tomas Gasser Shveysariyaning RTS telekanaliga bergan intervyusida xavfsizlik tizimiga yuqori baho berib, bu yerdagi choralar eng qat’iy standartlarga to‘liq mos kelishini bildirdi. Yerosti majmuasiga kirish bir necha bosqichli nazorat orqali amalga oshiriladi.
Har bir shaxs dastlab maxsus shlyuzdan o‘tib, bir qancha ko‘p bosqichli biometrik va texnik tekshiruvlardan o‘tishi shart. Bu esa begona shaxslarning ichkariga kirish ehtimolini butunlay yo‘qqa chiqaradi.
Saqlash shartlari va cheklovlar Ma’lum qilinishicha, omborlarda deyarli har qanday qimmatbaho buyumlar va noyob kolleksiyalarni cheklovsiz saqlash imkoniyati yaratiladi. Shunga qaramay, ma’lum bir taqiqlar ham mavjud.
Xususan, qonunga zid bo‘lgan portlovchi moddalar, kimyoviy qurollar va giyohvand vositalarini ushbu hududga olib kirish hamda saqlash qat’iyan man etiladi. Kompaniya mijozlarning maxfiyligini to‘liq kafolatlaydi, biroq saqlanayotgan buyumlarning qonuniyligi masalasiga alohida e’tibor qaratadi.
Dunyo milliarderlarining o‘z boyliklarini tog‘lar ichidagi chuqur bunkerlarda yashirishga intilishi kelajakdagi global xavf-xatarlar va dunyodagi beqarorlikdan dalolat berishi mumkin. Bunday inshootlarga bo‘lgan talabning ortishi boy qatlam vakillarining o‘z kelajagi va jamg‘armalari xavfsizligidan xavotirda ekanini ko‘rsatmoqda.
Alp tog‘lari bag‘ridagi ushbu loyiha nafaqat muhandislik yutug‘i, balki zamonaviy dunyoning xavfsizlikka bo‘lgan ehtiyojining yorqin namunasidir.

В центральной части Швейцарии в массиве горы Бруниг началось строительство секретных подземных хранилищ, предназначенных для самых богатых людей мира, обладающих самым высоким уровнем безопасности. Об этом сообщает One.uz.
По данным, распространённым немецким изданием Bild, эти специальные сооружения расположены на глубине более 100 метров под землёй. В данном комплексе планируется полностью защищённое хранение золотых запасов, больших сумм наличных денег, редких произведений искусства и дорогих автомобилей от внешних угроз.
Как подчеркивают авторы проекта, бункеры расположены внутри горы с целью полной защиты имущества миллиардеров от глобальных кризисов, ядерных ударов, вооружённых конфликтов и различных техногенных катастроф. На этой грандиозной идее базируется компания Brunig Mega Safe, принадлежащая предпринимателю Томасу Гассеру.
Строительные работы официально начались в январе 2026 года. В настоящее время завершён первый важный этап в зоне высокой безопасности, и строится специальный подъездной путь к складам. Параметры проекта и основные показатели
Подземный комплекс расположен в массиве горы Бруниг в центральной Швейцарии и находится в плотных слоях на глубине более 100 метров.
Согласно плану, будет построено до 25 специальных подземных сейф-хранилищ. Ожидается, что первые хранилища будут переданы в эксплуатацию в 2028 году.
Право использования этих помещений предоставляется на условиях аренды на срок 99 лет, а его стоимость может достигать 1 миллиона евро. По уровню безопасности комплекс сравнивается с хранилищами Национального банка Швейцарии.
Томас Гассер в интервью швейцарскому телеканалу RTS высоко оценил систему безопасности, заявив, что условия в бункере полностью соответствуют самым строгим стандартам. Доступ в подземный комплекс осуществляется через несколько уровней контроля.
Каждый человек должен сначала пройти через специальный шлюз, а затем пройти несколько этапов биометрической и технической проверки. Это полностью исключает возможность проникновения посторонних лиц внутрь.
Условия хранения и ограничения
Как сообщается, в хранилищах будет возможно без ограничений хранить практически любые ценные предметы и редкие коллекции. Однако существуют определённые ограничения.
В частности, строго запрещено вносить и хранить на этой территории незаконные вещества, химическое оружие и отравляющие средства. Компания гарантирует полную конфиденциальность клиентов, но уделяет особое внимание законности хранящихся предметов.
Стремление мировых миллиардеров размещать своё имущество в глубоких бункерах внутри гор может указывать на их обеспокоенность будущими глобальными угрозами и нестабильностью в мире. Рост спроса на такие объекты показывает, что представители высшего класса беспокоятся о своей безопасности и будущем своих семей.
Этот проект в сердце Альп представляет собой не только инженерное достижение, но и яркий пример растущей потребности современного мира в безопасности.