Amerika Qo‘shma Shtatlarining Vashington shtatida joylashgan yirik Sietl shahrida O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan muhim hujjat imzolandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Shahar meri Keti B. Uilson xonim tomonidan qabul qilingan rasmiy proklamatsiyaga ko‘ra, 2026-yil 1-sentabr sanasi Sietl shahrida O‘zbekiston mustaqilligi kuni deb e’lon qilindi.
Ushbu qaror mamlakatimizning o‘tgan yillar davomida erishgan yutuqlari, amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlari va jahon hamjamiyatidagi nufuzi ortib borayotganining yuksak e’tirofi hisoblanadi. Mazkur rasmiy hujjatda O‘zbekistonning nafaqat tarixiy boyligi, balki zamonaviy dunyodagi strategik ahamiyati ham batafsil bayon etilgan.
Xususan, respublikamizning Markaziy Osiyo mintaqasidagi barqarorlikni ta’minlashdagi o‘rni va iqtisodiy salohiyati xalqaro hamkorlar tomonidan yuqori baholanmoqda. Bu kabi e’tiroflar ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi.
Iqtisodiy taraqqiyot va mintaqaviy hamkorlik Sietl ma’muriyati o‘z qarorida O‘zbekistonning iqtisodiy jozibadorligiga alohida to‘xtalib o‘tgan. Mamlakatimiz mintaqadagi eng ko‘p aholiga ega davlat sifatida har yili o‘rtacha 5-6 foizlik iqtisodiy o‘sishni namoyish etayotgani alohida qayd etildi.
Shuningdek, ochiq bozor iqtisodiyotiga o‘tish yo‘lidagi qat’iy qadamlar va xalqaro savdo tizimiga integratsiyalashuv jarayonlari Amerika ishbilarmon doiralarida katta qiziqish uyg‘otmoqda. Proklamatsiyada O‘zbekiston 100 milliondan ortiq iste’molchini qamrab oluvchi mintaqaviy bozorga chiqish imkonini beruvchi o‘ziga xos strategik darvoza sifatida ta’riflangan.
Bu esa Sietlning yirik kompaniyalari va tadbirkorlari uchun savdo, investitsiya hamda logistika sohalarida yangi ufqlarni ochadi. Ayniqsa, yuqori texnologiyalar va zamonaviy energetika yo‘nalishlarida o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish uchun qulay muhit mavjudligi ta’kidlangan.
Diplomatik aloqalar va madaniy rishtalar Ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda O‘zbekistonning Sietl shahridagi Bosh konsulxonasi faoliyati muhim ahamiyat kasb etmoqda. Konsulxona nafaqat diplomatik aloqalarni, balki madaniy-ma’rifiy almashinuvlarni ham yangi darajaga ko‘tarishga intilmoqda.
Shahar ma’muriyati ushbu vakolatxonaning savdo va ijtimoiy aloqalarni rivojlantirishdagi hissasini alohida e’tirof etdi. Ushbu tarixiy qaror O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning yorqin namunasi bo‘lib, kelgusida ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yanada kengaytirishga turtki beradi.
Sietl kabi nufuzli megapolisda O‘zbekiston bayramining rasman tan olinishi xalqaro maydonda yurtimiz obro‘sining izchil yuksalib borayotganidan dalolat beradi.

В крупном городе Сиэтл, штат Вашингтон, США, в связи с 35-летием независимости Республики Узбекистан был подписан важный документ. Об этом сообщает One.uz.
Согласно официальному прокламации, принятой мэром города Кэти Б. Уилсон, 1 сентября 2026 года в городе Сиэтл объявлено Днём независимости Узбекистана.
Данное решение является высокой оценкой достижений нашей страны за прошедшие годы, проведенных масштабных реформ и растущего авторитета в мировом сообществе. В данном официальном документе подробно изложены не только историческое богатство Узбекистана, но и его стратегическое значение в современном мире.
В частности, позиция нашей республики в обеспечении стабильности в регионе Центральной Азии и ее экономический потенциал высоко оцениваются международными партнерами. Подобные признания способствуют выведению дружественных отношений между двумя народами на новый уровень.
Экономическое развитие и региональное сотрудничество Администрация Сиэтла в своем решении особо остановилась на экономической привлекательности Узбекистана. Отдельно отмечено, что наша страна, являясь государством с самым большим населением в регионе, демонстрирует среднегодовой экономический рост на уровне 5-6%.
Кроме того, решительные шаги на пути к открытой рыночной экономике и процессы интеграции в международную торговую систему вызывают большой интерес в американских деловых кругах. В прокламации Узбекистан охарактеризован как уникальные стратегические ворота, предоставляющие доступ к региональному рынку с потребителями численностью более 100 миллионов человек.
Это открывает новые горизонты для крупных компаний и предпринимателей Сиэтла в сферах торговли, инвестиций и логистики. Подчеркнуто наличие благоприятной среды для реализации взаимовыгодных проектов, особенно в направлениях высоких технологий и современной энергетики.
Дипломатические связи и культурные узы В укреплении двусторонних отношений важную роль играет деятельность Генерального консульства Узбекистана в городе Сиэтл. Консульство стремится не только к развитию дипломатических связей, но и к выведению культурно-просветительского обмена на новый уровень.
Городская администрация особо отметила вклад данного представительства в развитие торговых и общественных связей. Это историческое решение является ярким примером многогранного сотрудничества между Узбекистаном и США и станет стимулом для дальнейшего расширения прямых связей между регионами двух стран.
Официальное признание праздника Узбекистана в столь авторитетном мегаполисе, как Сиэтл, свидетельствует о последовательном повышении авторитета нашей страны на международной арене.