Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Oydagi geografik obyektlardan biriga o‘z nomini berish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Texas shtatidagi kosmik markazga tashrifi chog‘ida davlat rahbari sun’iy yo‘ldoshdagi kraterlar va boshqa joylarga nom berish masalasini muhokama qilar ekan, kelajakda o‘z ismi ham koinot xaritasidan joy olishiga umid bildirdi. Trampning fikricha, bunday qadam inson nomini asrlar davomida tarixda muhrlab qo‘yishning o‘ziga xos ramziy usulidir.
Mazkur tadbir davomida Donald Tramp "Artemis II" missiyasi qo‘mondoni, astronavt Rid Vaysman bilan muloqot qildi. Suhbat jarayonida prezident Oydagi kraterlardan biriga astronavtning vafot etgan turmush o‘rtog‘i Kerol xonimning nomi berilganiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Ushbu hissiy lahzalardan so‘ng, Tramp koinotdagi biror muhim nuqta uning sharafiga nomlanishidan mamnun bo‘lishini ochiq bayon etdi. Shuningdek, prezident tashrif doirasida mamlakatda yangi Kosmik akademiya tashkil etish to‘g‘risidagi muhim farmonni ham imzoladi.
Geografik nomlar va yangi tashabbuslar Donald Trampning geografik obyektlarni qayta nomlash yoki ularga o‘z ismini berish bilan bog‘liq tashabbuslari birinchi marta kuzatilayotgani yo‘q. Avvalroq u Meksika ko‘rfazining nomini o‘zgartirib, uni "Amerika ko‘rfazi" deb atash taklifini ilgari surgan edi.
Bundan tashqari, Kanada bilan yuzaga kelgan savdo ixtiloflari fonida Ontario ko‘lini "Amerika ko‘li" deb qayta nomlash to‘g‘risidagi hujjatga imzo chekkani ham ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘lgan. Prezidentning nomi hozirgi kunda Florida shtatidagi yirik avtomagistral va mahalliy aeroportlardan biriga berilgan.
Shuningdek, Vashington shahridagi Kennedi markazi binosiga Tramp nomini qo‘shish bo‘yicha harakatlar ham bo‘lgan, biroq ushbu tashabbus keyinchalik sud tartibida to‘xtatib qo‘yilgan. Endilikda davlat rahbarining intilishlari Yer chegarasidan chiqib, koinot kengliklariga qaratilgani kuzatilmoqda.
Donald Trampning bunday chiqishlari uning o‘z merosini nafaqat mamlakat hududida, balki global va hatto kosmik miqyosda mustahkamlab qo‘yish istagidan dalolat beradi. Koinot obyektlariga nom berish xalqaro qoidalar bilan tartibga solinsa-da, AQSH prezidentining bu boradagi shaxsiy xohishi xalqaro hamjamiyat va mutaxassislar e’tiborini yana bir bor koinot huquqi masalalariga qaratdi.

Президент США Дональд Трамп заявил о своей поддержке идеи присвоения своего имени одному из географических объектов на Луне. Об этом сообщает One.uz.
Во время визита в космический центр в штате Техас глава государства, обсуждая вопрос о наименовании кратеров и других мест на спутнике Земли, выразил надежду, что в будущем его имя также займет место на космической карте. По мнению Трампа, такой шаг является своеобразным символическим способом увековечить имя человека в истории на протяжении веков.
В ходе данного мероприятия Дональд Трамп пообщался с командиром миссии «Артемида II», астронавтом Ридом Уайзманом. В ходе беседы президент особо остановился на том, что одному из лунных кратеров было присвоено имя покойной супруги астронавта, миссис Керол.
После этих эмоциональных моментов Трамп открыто заявил, что был бы рад, если бы одна из важных точек в космосе была названа в его честь. Кроме того, в рамках визита президент подписал важный указ о создании новой Космической академии в стране.
Географические названия и новые инициативы Инициативы Дональда Трампа, связанные с переименованием географических объектов или присвоением им его имени, не являются первыми. Ранее он предлагал переименовать Мексиканский залив, назвав его «Американским заливом».
Кроме того, на фоне торговых споров с Канадой он подписал документ о переименовании озера Онтарио в «Американское озеро», что также вызвало многочисленные обсуждения. В настоящее время его имя присвоено крупной автомагистрали и одному из местных аэропортов во Флориде.
Также предпринимались попытки добавить имя Трампа к названию здания Центра Кеннеди в Вашингтоне, однако эта инициатива впоследствии была остановлена в судебном порядке. Теперь стремления главы государства выходят за пределы Земли и направлены на космические просторы.
Подобные заявления Дональда Трампа свидетельствуют о его желании укрепить свое наследие не только на территории страны, но и в глобальном, а даже космическом масштабе. Хотя присвоение названий космическим объектам регулируется международными правилами, личное желание президента США в этом вопросе вновь привлекло внимание международного сообщества и экспертов к вопросам космического права.