Amerikalik bloger Antarktidada ruxsatsiz qo‘ngan, hibsga olindi
19 yoshli amerikalik bloger va yakka uchuvchi Ethan Guo jahonning yetti qit’asini yakka holda aylanib chiqish maqsadida parvoz qilgan edi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning sayohati Antarktidada ruxsatsiz qo‘ngani sababli muammoga duch keldi va u Chili hukumati tomonidan hibsga olindi. Bu haqda Kursiv Media nashri xabar berdi.
Chili prokuraturasi ma’lumotiga ko‘ra, Guo parvoz yo‘nalishini oldindan bildirmay o‘zgartirgan va Chili da’vo qiladigan Antarktida hududidagi Rodolfo Marsh ilmiy bazasiga ruxsatsiz qo‘ngan. Bu harakat xalqaro aviatsiya va milliy xavfsizlik qoidalarini buzish sifatida baholangan.
Guo Punta Arenas shahridan uchib, qisqa muddat ichida Antarktidadagi ushbu hududga yetib borgan. Hozirda u Antarktidadagi Chili sektorida ushlab turilmoqda.
Sud tergov yakunlanguncha uni mamlakat hududidan chiqarmaslik qarorini qabul qilgan. Bloger esa o‘z harakatini “sinov parvozi” deb atab, bu faqat tayyorgarlik bosqichi ekanini bildirgan.
Ushbu voqea xalqaro havo parvozlari xavfsizligi masalasini yana bir bor muhokama qilishga sabab bo‘ldi. Guoning sayohati qanday yakun topishi va unga qanday jazo qo‘llanilishi hozircha noma’lum.

Американский блогер приземлился в Антарктиде без разрешения, был арестован
19-летний американский блогер и одиночный пилот Итан Гуо совершил полет с целью обойти семь континентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его путешествие столкнулось с проблемами из-за приземления в Антарктиде без разрешения, и он был арестован правительством Чили. Об этом сообщает издание Kursiv Media.
По данным прокуратуры Чили, Гуо изменил маршрут полета без предварительного уведомления и приземлился на научной базе Родольфо Марш в районе Антарктиды, на который претендует Чили, без разрешения. Это действие было оценено как нарушение международных авиационных и национальных норм безопасности.
Гуо вылетел из города Пунта-Аренас и в кратчайшие сроки добрался до этого района в Антарктиде. В настоящее время он находится под стражей в чилийском секторе Антарктиды.
Суд принял решение не разрешать ему покидать страну до завершения расследования. Блогер же назвал свои действия "тестовым полетом", заявив, что это всего лишь этап подготовки.
Этот инцидент снова поднял вопрос о безопасности международных авиаперевозок. Как закончится путешествие Гуо и какое наказание ему будет назначено, пока неизвестно.