AQSHda Brennan va Komi ustidan yangi tergov boshlandi
AQSH Markaziy razvedka boshqarmasi (MRB) sobiq direktori Jon Brennan hamda Federal qidiruv byurosining (FQB) sobiq rahbari Jeyms Komiga nisbatan rasmiy jinoiy ish ochildi. Bu ish 2016 yildagi prezidentlik sayloviga Rossiyaning aralashuvi va tergov jarayonida yuzaga kelgan qonunbuzarliklar bilan bog‘liqdir.
Ma’lumotlarga ko‘ra, MRB direktori Jon Retkliff FQB direktori Kesh Patelga Brennanning ehtimoliy huquqbuzarliklariga oid hujjatlarni taqdim etdi. Jumladan, Brennanning Kongress oldida yolg‘on ma’lumot bergani haqida shubhalar mavjud.
Jeyms Komi bo‘yicha aniq tafsilotlar hozircha oshkor qilinmagan, biroq manbalar bu ishni siyosiy fitna sifatida baholamoqda. Brennanning faoliyati atrofida asosiy bahs shundaki, u 2017 yilda Rossiya prezidenti Vladimir Putinning respublikachi nomzod Donald Trampni qo‘llab-quvvatlagani va shu orqali Hillari Klintonning mag‘lub bo‘lishiga yordam berilgani haqida razvedka ma’lumotlarini taqdim qilgan.
Jon Retkliff esa bu xulosalarni o‘z hisobotida qat’iyan rad etdi va ayblovlarning asossizligini ta’kidladi. Hozirgi paytda ayblovlar bo‘yicha qonuniy qaror qabul qilinmagan.
The New York Times nashri tergov sudgacha yetib boradimi, yo‘qmi, hozircha noma’lum ekanini bildirgan. AQSH prezidenti Donald Tramp ham ushbu masala yuzasidan fikr bildirdi.
9 iyul kuni u jurnalistlarga tergov haqida matbuotdagi ma’lumotlardan boshqa hech qanday ma’lumotga ega emasligini aytdi. Shuningdek, Brennan va Komini insoniylikdan yiroq, salbiy shaxslar deb hisoblashini ma’lum qildi va ularning jazolanishi mumkinligini ta’kidladi.
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Levitt Fox News telekanaliga bergan intervyusida tergov boshlangani uchun mamnun ekanligini bildirdi. Mazkur surishtiruv katta siyosiy rezonans uyg‘otmoqda.
Rossiyaning 2016 yilgi saylovlarga aralashuvi masalasi ilgari ham ko‘p marta tergov qilingan. Maxsus prokuror Robert Myuller boshchiligidagi surishtiruvda Rossiyaning aralashuvi tasdiqlangan, ammo Donald Tramp va uning saylov kampaniyasi bilan kelishuv mavjudligi aniqlanmagan.
2018 yilda esa Sankt-Peterburglik tadbirkor Yevgeniy Prigojin va “trollar fabrikasi”ga aloqador 12 kishi 2016 yilgi saylovlarga aralashishda ayblangan edi. Keyinchalik Prigojin “trollar fabrikasi”ni tashkil etganini tan olgan, avval buni rad etgan edi.
Voqealar qanday rivojlanishini vaqt ko‘rsatadi. Amerika siyosiy elitasiga oid ushbu surishtiruv jamiyatda keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda va yangi siyosiy bahslarga zamin yaratishi mumkin.

В США начато новое расследование против Бреннана и Коми
В отношении бывшего директора Центрального разведывательного управления (ЦРУ) Джона Бреннана и бывшего директора Федерального бюро расследований (ФБР) Джеймса Коми возбуждено официальное уголовное дело. Это дело связано с вмешательством России в президентские выборы 2016 года и нарушениями, возникшими в ходе расследования.
Согласно данным, директор ЦРУ Джон Ратклифф предоставил директору ФБР Кешу Пателю документы о возможных правонарушениях Бреннана. В частности, имеются сомнения в том, что Бреннан дал ложные показания перед Конгрессом.
Конкретные детали по Джеймсу Коми пока не раскрыты, однако источники оценивают это дело как политическую интригу. Основной спор вокруг деятельности Бреннана заключается в том, что он предоставил разведывательные данные о поддержке российским президентом Владимиром Путиным республиканского кандидата Дональда Трампа, что, в свою очередь, помогло Хиллари Клинтон потерпеть поражение.
Джон Ратклифф же категорически опроверг эти выводы в своем отчете и подчеркнул необоснованность обвинений. В настоящее время по обвинениям не принято юридического решения.
Издание The New York Times сообщило, что пока неизвестно, дойдет ли расследование до суда. Президент США Дональд Трамп также высказался по этому вопросу.
9 июля он заявил журналистам, что у него нет никакой информации, кроме той, что опубликована в прессе. Также он отметил, что считает Бреннана и Коми людьми, далекими от человечности, и подчеркнул, что они могут быть наказаны.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт в интервью телеканалу Fox News выразила удовлетворение началом расследования. Это расследование вызывает большой политический резонанс.
Вопрос о вмешательстве России в выборы 2016 года ранее также неоднократно расследовался. В ходе расследования под руководством специального прокурора Роберта Мюллера было подтверждено вмешательство России, однако не было установлено наличие сговора с Дональдом Трампом и его избирательной кампанией.
В 2018 году петербургский бизнесмен Евгений Пригожин и 12 человек, связанных с "фабрикой троллей", были обвинены во вмешательстве в выборы 2016 года. Позже Пригожин признал, что организовал "фабрику троллей", хотя ранее это отрицал.
Как будут развиваться события, покажет время. Это расследование, касающееся политической элиты Америки, вызывает широкие обсуждения в обществе и может создать основу для новых политических споров.