Xitoyning Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayonida uzoq yillardan buyon davom etayotgan korrupsiya holatlari yana bir bor fosh etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Lyuchjou shahri xalq sudi 9 iyul kuni hududning Xalq siyosiy maslahat kengashi raisining sobiq o‘rinbosari Dou Vanguyga nisbatan qattiq hukm chiqardi. Bu sud ishi nafaqat mintaqada, balki butun mamlakat miqyosida katta e’tibor va munozaralarga sabab bo‘ldi.
Sud qaroriga ko‘ra, Dou Vanguy o‘lim jazosiga hukm qilindi, biroq ijrosi ikki yilga kechiktirildi. U butun umr siyosiy huquqlardan mahrum qilinib, shaxsiy mulki to‘liq musodara qilindi.
Ushbu qat’iy choralar uning keng ko‘lamli korrupsiya sxemalari va davlatga yetkazilgan katta zarar bilan izohlanadi. Ma’lum bo‘lishicha, Dou Vanguy 2024 yil may oyida tergovga tortilgan, oktyabrda esa rasmiy ravishda hibsga olingan.
Sud tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u 2003 yildan 2022 yilgacha bo‘lgan 19 yil davomida konchilik va korporativ biznes sohalarida mansab vakolatlarini suiiste’mol qilgan. Uning noqonuniy yo‘l bilan orttirgan daromadi 229 million yuan, ya’ni taxminan 32 million dollarni tashkil etadi.
Sud jarayonida sobiq amaldorning mansab vakolatlaridan foydalanib turli shaxslarga imtiyozlar bergani, loyihalar va shartnomalar bo‘yicha homiylik qilgani va shaxsiy boyligini noqonuniy oshirgani isbotlandi. Shuningdek, u Shinjon hududidagi yirik biznes bitimlari va loyihalarda o‘z tanishlari orqali manfaatlarini ilgari surgani aniqlangan.
Sud Dou Vanguyning qilgan ishlaridan pushaymonlik bildirgani, aybini tan olgani hamda noqonuniy olingan mablag‘larni davlatga qaytarishi jazoni yengillashtiruvchi omil sifatida baholadi. Biroq bu holatlar hukmga jiddiy ta’sir ko‘rsatmay, u barcha siyosiy huquqlardan umrbod mahrum etilib, mulki musodara qilindi.
Mazkur sud ishi Xitoy hukumati tomonidan korrupsiyaga qarshi olib borilayotgan keng qamrovli kurashning yana bir namunasi sifatida ko‘rilmoqda. Rasmiylar hokimiyatdagi har qanday qonunbuzarlik va suiiste’molga qarshi keskin kurash davom etishini ta’kidlamoqda.
Kelajakda Shinjon misoli butun mamlakatda rahbarlarning mas’uliyati va adolat talabining kuchayishiga sabab bo‘ladimi, vaqt ko‘rsatadi. Ammo bir narsa aniqki, Xitoyda korrupsiyaga qarshi siyosat orqaga qaytmas yo‘l sifatida davom etmoqda.

Шиньцзян бывший политик получил строгий наказание за коррупцию
В Синьцзян-Уйгурском автономном районе Китая вновь были раскрыты случаи коррупции, продолжающиеся на протяжении многих лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Народный суд города Лючжоу 9 июля вынес строгий приговор бывшему заместителю председателя Народного политического консультативного совета региона Доу Вангуй. Это судебное дело вызвало большой интерес и споры не только в регионе, но и по всей стране.
Согласно решению суда, Доу Вангуй был приговорен к смертной казни, однако исполнение приговора было отложено на два года. Он был лишен политических прав на всю жизнь, а его личное имущество было полностью конфисковано.
Эти строгие меры объясняются его широкомасштабными коррупционными схемами и значительным ущербом, причиненным государству. Известно, что Доу Вангуй был привлечен к расследованию в мае 2024 года, а в октябре был официально арестован.
Согласно данным следствия, он злоупотреблял служебными полномочиями в сферах горного дела и корпоративного бизнеса в течение 19 лет с 2003 по 2022 год. Его незаконно полученный доход составил 229 миллионов юаней, что примерно равно 32 миллионам долларов.
В ходе судебного процесса было доказано, что бывший чиновник использовал свои служебные полномочия для предоставления льгот различным лицам, спонсировал проекты и контракты, а также незаконно увеличивал свое личное состояние. Кроме того, было установлено, что он продвигал свои интересы через знакомых в крупных бизнес-сделках и проектах в Синьцзяне.
Суд оценил раскаяние Доу Вангуя, признание вины и возврат незаконно полученных средств государству как смягчающее обстоятельство. Однако эти обстоятельства не оказали серьезного влияния на приговор, и он был лишен всех политических прав на всю жизнь, а его имущество было конфисковано.
Данное судебное дело рассматривается как еще один пример широкомасштабной борьбы китайского правительства с коррупцией. Официальные лица подчеркивают, что борьба с любыми правонарушениями и злоупотреблениями в власти будет продолжаться.
В будущем покажет, приведет ли ситуация в Синьцзяне к усилению ответственности и требований справедливости со стороны руководителей по всей стране. Однако одно ясно: антикоррупционная политика в Китае продолжает развиваться как необратимый процесс.