Amerika Qo‘shma Shtatlarining siyosiy maydonida yangi mojaro yuzaga keldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH mudofaa vaziri Pit Hegset Ukrainaga qurol-yarog‘ yetkazib berishni to‘xtatish haqida qaror qabul qilganida, bu haqda Oq uy oldindan xabardor qilinmaganligi ma’lum bo‘ldi. Bu holat mamlakat ma’muriyatida katta munozaralarga sabab bo‘ldi va qaror qabul qilish jarayonidagi tizimsizlik hamda axborot uzilishlarini yana bir bor ko‘rsatdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp ma’muriyati yig‘ilishida ushbu masala qattiq muhokama qilingan. Prezident Donald Tramp Ukrainaga harbiy yordamni to‘xtatish uchun shaxsan javobgar emasligini bildirgan, qarorni ma’qullagan yoki yo‘qligi haqida aniq javob bermagan.
Uning “Kim qaror qilganini bilmayman, balki siz menga aytarsiz?” degan so‘zi vaziyatning noaniqligini ochiq ko‘rsatmoqda. Shuningdek, Ukraina bo‘yicha maxsus vakil Kit Kellog va davlat kotibi Marko Rubio ham qurol yetkazib berishdagi pauza haqida oldindan xabardor qilinmagan.
Ular bu haqda ommaviy axborot vositalari orqali ma’lumot olgani aniqlandi. CNN manbalari ta’kidicha, Hegset bunday qarorni ikkinchi marta qabul qilgan.
Birinchi marta fevral oyida shunga o‘xshash to‘xtatish bo‘lgan, ammo tezda bekor qilingan. Milliy xavfsizlik sohasidagi ko‘plab rasmiylar muhim strategik o‘zgarishlardan so‘nggi paytda axborot yetishmovchiligi va ichki hamkorlikdagi muammolar mavjudligini ta’kidlashmoqda.
Bu voqealar AQSH tashqi siyosatining qanday shakllanayotgani va mamlakat rahbariyatidagi ichki muloqotning samaradorligi haqida yangi savollar tug‘dirmoqda. Shuningdek, ma’muriyatdagi bunday noto‘g‘ri muvofiqlashtirish xalqaro maydonda ham shubha va savollarni kuchaytirdi.
Hozirgi kunda Ukrainaga yordam ko‘rsatish masalasi nafaqat Vashington, balki butun dunyo diqqat markazida turibdi. Amerika siyosiy elitasidagi ichki kelishmovchilik esa ushbu yordamning kelajagiga qanday ta’sir ko‘rsatishi hozircha aniq emas.
Ushbu tizimsizlik va axborot uzilishlari AQSHning tashqi siyosati va Ukraina bilan munosabatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Xulosa qilib aytganda, qaror qabul qilish jarayonida shaffoflik va tizimlilikning yetishmasligi Amerika siyosiy maydonida jiddiy muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Министр обороны США не знал о решении Белого дома
Когда министр обороны США Пит Хегсет принял решение о приостановке поставок оружия Украине, стало известно, что Белый дом не был заранее уведомлен об этом. Этот случай вызвал большие споры в администрации страны и еще раз продемонстрировал неорганизованность в процессе принятия решений и сбои в информации.
Согласно данным, на заседании администрации Трампа этот вопрос был предметом жесткого обсуждения. Президент Дональд Трамп заявил, что он не несет личной ответственности за приостановку военной помощи Украине, не дав четкого ответа о том, одобрил он решение или нет.
Его слова: "Я не знаю, кто принял решение, может быть, вы мне скажете?" открыто показывают неопределенность ситуации. Также специальный представитель по Украине Кит Келлог и государственный секретарь Марко Рубио также не были заранее уведомлены о паузе в поставках оружия.
Стало известно, что они получили информацию об этом через средства массовой информации. По данным источников CNN, Хегсет принял такое решение во второй раз.
Впервые подобная приостановка произошла в феврале, но была быстро отменена. Многие официальные лица в области национальной безопасности подчеркивают, что в последнее время существует нехватка информации и проблемы во внутреннем сотрудничестве после важных стратегических изменений.
Эти события вызывают новые вопросы о том, как формируется внешняя политика США и насколько эффективен внутренний диалог в руководстве страны. Также такая неорганизованность в администрации усилила сомнения и вопросы на международной арене.
В настоящее время вопрос о помощи Украине находится в центре внимания не только Вашингтона, но и всего мира. Внутренние разногласия в американской политической элите пока неясно, как повлияют на будущее этой помощи.
Такая неорганизованность и сбои в информации могут негативно сказаться на внешней политике США и отношениях с Украиной. В заключение, нехватка прозрачности и системности в процессе принятия решений вызывает серьезные обсуждения в американской политической сфере.