Ukrainada ikki xitoylik josuslikda ayblandi
Yaqinda Ukrainada ikki nafar xitoylik fuqaro josuslikda ayblanib, hibsga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ularning ota va o‘g‘il ekani ma’lum bo‘ldi. Ular Ukraina hududida “Neptun” kemalarga qarshi raketa dasturiga oid muhim ma’lumotlarni Xitoy razvedka xizmatlariga uzatishda gumon qilinmoqda.
Ushbu holat jamoatchilik diqqat markaziga tushdi. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Mao Ning mazkur masala bo‘yicha surishtiruv davom etayotganini bildirdi.
U shuningdek, xitoylik fuqarolarning qonuniy huquq va manfaatlari har qanday sharoitda himoya qilinishini ta’kidladi. Xitoy rasmiylari Ukraina hukumati bilan aloqa o‘rnatib, hibsga olingan fuqarolarga nisbatan adolatli tergov va himoya kafolatlarini talab qilmoqda.
Ukraina hukumati rasmiy bayonotida ushbu ikki fuqaroning mamlakat harbiy texnologiyalariga oid maxfiy ma’lumotlarni noqonuniy yo‘llar bilan olgani va chetga olib chiqishga uringanligi aytilmoqda. Tergov jarayoni davom etmoqda, hibsga olinganlarning taqdiri bo‘yicha yaqin kunlarda qo‘shimcha ma’lumotlar e’lon qilinadi.
Xalqaro tahlilchilar fikricha, bu voqea xalqaro josuslik, milliy xavfsizlik va davlatlararo munosabatlar sohasida yangi muhokamalarga sabab bo‘ldi. Jamoatchilik Pekin va Kiyev o‘rtasidagi munosabatlarning qanday rivojlanishini diqqat bilan kuzatmoqda.
Bunday holatlarda har bir davlat o‘z fuqarolarining huquq va xavfsizligini ta’minlashga intiladi. Ushbu voqeaning qanday yakun topishi vaqt o‘tishi bilan aniq bo‘ladi.

В Украине двое китайцев обвиняются в шпионаже
Недавно в Украине двое граждан Китая были обвинены в шпионаже и арестованы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Стало известно, что они являются отцом и сыном. Их подозревают в передаче важной информации о ракетной программе противокорабельных систем "Нептун" китайской разведке на территории Украины.
Этот случай привлек внимание общественности. Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Китая Мао Нин сообщила, что по данному делу продолжается расследование.
Она также подчеркнула, что законные права и интересы китайских граждан должны быть защищены в любых условиях. Китайские официальные лица установили контакт с правительством Украины и требуют справедливого расследования и гарантий защиты для арестованных граждан.
В официальном заявлении правительства Украины говорится, что эти двое граждан незаконно получили секретную информацию о военных технологиях страны и пытались вывезти ее за границу. Расследование продолжается, и в ближайшие дни будут опубликованы дополнительные сведения о судьбе арестованных.
Международные аналитики считают, что этот инцидент стал причиной новых обсуждений в области международного шпионажа, национальной безопасности и межгосударственных отношений. Общественность внимательно следит за тем, как будут развиваться отношения между Пекином и Киевом.
В таких случаях каждое государство стремится обеспечить права и безопасность своих граждан. Как завершится этот инцидент, станет ясно с течением времени.