G‘azoda havo hujumi Musabni nogiron qildi
G‘azo sektorida nisbatan tinch kunlar ham bolalar uchun halokatli bo‘lishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shimoliy G‘azoda amalga oshirilgan havo hujumi natijasida 14 yoshli Musab Dibs og‘ir tan jarohati olgan va hozirda shifoxonada og‘ir holatda davolanmoqda. Ushbu fojia may oyining boshlarida, G‘azo shahridagi bir oilaviy chodir yaqinida yuz bergan.
Bomba portlashi oqibatida bir necha kishi jarohat olgan bo‘lsa-da, Musab eng og‘ir jarohatni olgan. Uning boshiga yetgan portlash parchasi bolaning harakatlanish qobiliyatini butunlay yo‘qotishiga sabab bo‘lgan.
Shifokorlarning ma’lum qilishicha, bolaning ahvoli juda og‘ir va hayotda qolishi uchun doimiy tibbiy nazorat hamda maxsus muolajalar talab etiladi. Ammo G‘azo hududida zarur dori-darmon va tibbiy jihozlar yetishmaydi.
Musabning taqdiri G‘azodagi tinch fuqarolar, xususan bolalar qanday qiyinchiliklarga duch kelayotganining yorqin misolidir. Bu holat tinchlik va yordamning qanchalik zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В результате авиаудара в Газе Мусаб стал инвалидом
В секторе Газа относительно спокойные дни могут быть катастрофическими для детей. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате воздушной атаки на северном Газе 14-летний Мусаб Дибс получил тяжелые телесные повреждения и сейчас находится в больнице в тяжелом состоянии. Эта трагедия произошла в начале мая рядом с семейным шатром в городе Газа.
Несмотря на то что в результате взрыва бомбы несколько человек получили ранения, Мусаб получил самые тяжелые травмы. Осколок, попавший ему в голову, стал причиной полной утраты способности к движению.
По словам врачей, состояние мальчика очень тяжелое, и для его выживания требуется постоянный медицинский контроль и специальные процедуры. Однако в районе Газа не хватает необходимых лекарств и медицинского оборудования.
Судьба Мусаба является ярким примером того, с какими трудностями сталкиваются мирные граждане в Газе, особенно дети. Эта ситуация еще раз подчеркивает, насколько важны мир и помощь.