Kyivda razvedka zobiti va josuslar yo‘q qilindi
Ukraina xavfsizlik xizmati (SBU) ma’lumotlariga ko‘ra, Kyivda yuqori martabali razvedka zobiti o‘ldirilganidan so‘ng, Rossiya xavfsizlik xizmatiga (FSB) aloqador ikki agent ham yo‘q qilingan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda BBC xabar berdi. SBU rahbari Vasyl Malyuk videomurojaatida Rossiya foydasiga josuslik qilgan ikki shaxs “qamoqqa olinayotganda qarshilik ko‘rsatgani” sababli yo‘q qilinganini ma’lum qildi.
10 iyul kuni Ukraina razvedkasi polkovnigi Ivan Voronich poytaxt Kyivda otib o‘ldirilgan. Voqea ertalab soat 09:00 atrofida Kyivning janubiy Holosiyivskiy tumanida sodir bo‘lgan.
CCTV kameralaridagi kadrlar shuni ko‘rsatadiki, Voronich binodan chiqib ketayotganida unga qarab yugurayotgan noma’lum shaxs mavjud bo‘lgan. SBU ma’lumotiga ko‘ra, gumonlanuvchilar Voronichning harakatlarini oldindan kuzatgan va unga suiqasd uyushtirish uchun maxsus to‘pponchani yashirin joydan olishgan.
O‘ldirilgach, jinoyatchilar yashirinishga harakat qilgan, biroq SBU va milliy politsiya olib borgan qo‘shma tergov natijasida ular aniqlangan va zararsizlantirilgan. Ukraina milliy politsiyasi o‘ldirilgan shaxslar xorij fuqarolari ekanini bildirgan, ammo batafsil ma’lumot bermagan.
Rossiya rasmiylari hozircha bu masalaga izoh bermadi. SBU asosan ichki xavfsizlik va qarshi razvedka ishlariga mas’ul bo‘lsa-da, 2022-yildan boshlab Rossiyaga qarshi sabotaj va maxfiy operatsiyalarda faol ishtirok etmoqda.
2024-yil dekabrida Rossiyaning yuqori lavozimli generali Igor Kirillovning o‘limi ham SBU operatsiyasi natijasi deb hisoblanadi. 2025-yil aprelida Moskvada yuz bergan portlashda halok bo‘lgan general Yaroslav Moskalik hujumi uchun esa Moskva Kiyevni ayblagan.
Shunga qaramay, Ukraina bu operatsiyalar uchun rasmiy javobgarlikni o‘z zimmasiga olmadi. Ushbu hodisalar Rossiyaning Ukrainaga qarshi havo hujumlari soni keskin oshgan davrga to‘g‘ri kelmoqda.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy mamlakat Rossiyadan eng yirik havo hujumiga duch kelganini aytdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotiga ko‘ra, iyun oyida Ukraina so‘nggi uch yildagi eng ko‘p tinch aholi talofatlarini qayd etdi.

В Киеве были уничтожены разведывательные жуки и шпионы
По данным Службы безопасности Украины (СБУ), после убийства высокопрофильного разведчика в Киеве были ликвидированы и два агента, связанные с Федеральной службой безопасности России (ФСБ). Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает BBC. Глава СБУ Василий Маляк в видеозаявлении сообщил, что два человека, занимавшиеся шпионской деятельностью в пользу России, были ликвидированы, так как "оказали сопротивление при задержании".
10 июля в Киеве был застрелен полковник украинской разведки Иван Воронич. Инцидент произошел около 09:00 утра в южном районе Голосеевский Киева.
Кадры с камер видеонаблюдения показывают, что в момент выхода Воронича из здания к нему стремительно приближался неизвестный человек. По данным СБУ, подозреваемые заранее следили за действиями Воронича и получили специальный пистолет из укрытия для совершения покушения.
После убийства преступники попытались скрыться, однако в результате совместного расследования СБУ и национальной полиции они были выявлены и нейтрализованы. Национальная полиция Украины сообщила, что ликвидированные лица являются иностранными гражданами, но не предоставила подробной информации.
Российские официальные лица пока не прокомментировали этот инцидент. Хотя СБУ в основном отвечает за внутреннюю безопасность и контрразведывательную деятельность, с 2022 года она активно участвует в саботажных и секретных операциях против России.
Смерть высокопрофильного российского генерала Игоря Кириллова в декабре 2024 года также считается результатом операции СБУ. Генерал Ярослав Москалик, погибший в результате взрыва в Москве в апреле 2025 года, стал причиной обвинений Москвы в адрес Киева.
Тем не менее, Украина не взяла на себя официальную ответственность за эти операции. Эти события совпадают с периодом резкого увеличения числа воздушных атак России на Украину.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что страна столкнулась с крупнейшей воздушной атакой со стороны России. По данным Организации Объединенных Наций, в июне Украина зафиксировала наибольшее количество жертв среди мирного населения за последние три года.