Fransiyada mahbus sumkada yashirinib qochdi
Fransiyaning janubi-sharqida joylashgan qamoqxonada kutilmagan voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
20 yoshli mahbus kameradoshining sumkasida yashirinib, qamoqdan qochib ketdi. Bu haqda BFMTV telekanali xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, yigit 11 iyul kuni jazosi tugagan mahkumlardan biri orqali ozodlikka chiqishga muvaffaq bo‘lgan. Qamoqxona ma’muriyati uning yo‘qolganini faqat bir kun o‘tib, 12 iyul kuni aniqladi.
Hozirda qochqinni qidirish ishlari davom etmoqda. Qochoq odam savdosi, o‘g‘irlik va uyushgan jinoiy guruhlar bilan bog‘liq jinoyatlar uchun qamalgan.
Uning qochishi nafaqat jinoiy hujjatlarda, balki Fransiya qamoqxonalari tizimidagi jiddiy kamchiliklarni ham ochib berdi. Qamoqxona boshlig‘i Sebasten Kovel bu hodisani kamdan-kam uchraydigan, lekin jiddiy qonunbuzarliklar natijasi deb atadi.
Unga ko‘ra, bu holat qamoqxonadagi uzoq yillik tizimli xatolarning natijasidir. Korba shahridagi bu muassasa qabul qilgan mahkumlar soni normadan 170 foiz ko‘p bo‘lib, bu xodimlar ishini yanada murakkablashtirgan.
Shu sababli mahbusni nazoratdan chiqarib yuborish ehtimoli yuqori bo‘lgan. Hozirda ichki xizmat tekshiruvi olib borilmoqda va Rona departamenti politsiyasi maxsus tergov boshlagan.
Sizning fikringizcha, bu voqea faqat soqchilarning xatosimi yoki butun tizimdagi muammolarning belgisi? Ushbu holat qamoqxona tizimida jiddiy islohotlar zarurligini ko‘rsatmoqda.

В Франции заключенный сбежал, спрятавшись в сумке
20-летний заключенный сбежал из тюрьмы, спрятавшись в сумке своего сокамерника. Об этом сообщила телекомпания BFMTV.
По данным, молодой человек смог выйти на свободу 11 июля через одного из осужденных, чье наказание закончилось. Администрация тюрьмы обнаружила его исчезновение только через день, 12 июля.
В настоящее время продолжаются поиски беглеца. Он был осужден за торговлю людьми, кражу и преступления, связанные с организованными преступными группами.
Его побег выявил не только недостатки в уголовных документах, но и серьезные проблемы в системе французских тюрем. Глава тюрьмы Себастен Ковель назвал этот инцидент редким, но серьезным нарушением закона.
По его словам, этот случай является результатом многолетних системных ошибок в тюрьме. Учреждение в городе Корба приняло на 170 процентов больше заключенных, чем предусмотрено нормами, что усложнило работу сотрудников.
По этой причине вероятность того, что заключенный был выпущен из-под контроля, была высокой. В настоящее время проводится внутреннее служебное расследование, и полиция департамента Рона начала специальное расследование.
Как вы считаете, является ли этот инцидент лишь ошибкой охранников или признаком проблем во всей системе? Этот случай показывает, что в тюремной системе необходимы серьезные реформы.