Kamerun prezidenti Pol Biyya 2025 yilgi prezidentlik saylovlarida ishtirok etishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bu haqda ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida bayonot berdi. Davlat rahbari murojaatida mamlakat oldida turgan muhim muammolarni eslatib o‘tdi va o‘zining boy tajribasi bilan yana xizmat qilishga tayyor ekanligini bildirdi.
Pol Biyya 1982 yildan buyon Kamerunni boshqarib kelmoqda va hozirda 92 yoshda. Bu esa uni dunyodagi eng keksa va eng uzoq muddat prezidentlik qilayotgan rahbarlar qatoriga kiritadi.
Kamerunda navbatdagi prezidentlik saylovi 2025 yil 12 oktyabrda o‘tkaziladi. Saylov bir bosqichda bo‘lib, eng ko‘p ovoz olgan nomzod g‘olib deb e’tirof etiladi.
Prezidentlik muddati esa yetti yilni tashkil etadi. 2008 yilda Pol Biyya Konstitutsiyadagi muddat cheklovini bekor qilgan, bu esa unga cheklovsiz saylovlarda qatnashish imkonini berdi.
U oxirgi bor 2018 yilda saylovda ishtirok etib, 71,28 foiz ovoz bilan g‘alaba qozongan. Biroq muxolifat va fuqarolik jamiyati vakillari saylov natijalariga shubha bildirgan, qonunbuzarliklar mavjudligini ta’kidlagan.
Kelasi saylovda katta yoshdagi Pol Biyyaning siyosiy maydonda qanchalik ta’sirli bo‘lishi katta qiziqish uyg‘otmoqda. Kamerunda o‘zgarishlar yuz beradimi, buni vaqt ko‘rsatadi.

Пол Бийя объявил о своем участии в выборах 2025 года
Президент Камеруна Пол Бийя сообщил, что планирует участвовать в президентских выборах 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сделал заявление на своей странице в социальной сети. Глава государства в своем обращении напомнил о важных проблемах, стоящих перед страной, и заявил о готовности снова служить, опираясь на свой богатый опыт.
Пол Бийя управляет Камеруном с 1982 года и в настоящее время ему 92 года. Это делает его одним из самых пожилых и долгоиграющих президентов в мире.
Следующие президентские выборы в Камеруне состоятся 12 октября 2025 года. Выборы будут проходить в один этап, и кандидат, получивший наибольшее количество голосов, будет признан победителем.
Срок президентства составляет семь лет. В 2008 году Пол Бийя отменил ограничение по срокам в Конституции, что дало ему возможность участвовать в выборах без ограничений.
В последний раз он участвовал в выборах в 2018 году, набрав 71,28% голосов. Однако представители оппозиции и гражданского общества выразили сомнения в результатах выборов, отметив наличие нарушений.
В следующем выборном цикле вызывает большой интерес, насколько влиятельным будет пожилой Пол Бийя на политической арене. Изменения в Камеруне произойдут или нет, покажет время.