Karlsen ChatGPTga qarshi shaxmatda aniq g‘alaba qozondi
Norvegiyalik mashhur grossmeyster Magnus Karlsen sun’iy intellekt — ChatGPT ga qarshi shaxmat o‘yinida aniq g‘alabaga erishdi. Bu haqda u o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ma’lum qildi, deb xabar bermoqda Kursiv.media sayti.
Karlsenning so‘zlariga ko‘ra, u ushbu o‘yinni safar vaqtida zerikmaslik maqsadida o‘ynagan. Qiziqarli jihati shundaki, u barcha raqib figuralarini mag‘lub etib, o‘z figuralarini yo‘qotmasdan 53 yurishda g‘alaba qozondi.
O‘yindan keyin grossmeyster ChatGPT dan o‘z o‘yinini baholab berishni so‘radi. Sun’iy intellekt unga yuqori baho berdi va taxminiy reytingini 1800 dan 2000 gacha deb ko‘rsatdi.
Aslida esa Karlsenning rasmiy FIDE reytingi 2839 bo‘lib, bu dunyodagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biridir. ChatGPT o‘z fikrida shunday yozdi: “Siz hech bir figurangizni yo‘qotmadingiz.
Men taslim bo‘ldim. Bu juda aniq va aqlli yurishlar edi.” Magnus Karlsenning ushbu yutug‘i sun’iy intellekt bilan inson imkoniyatlari o‘rtasidagi chegara masalasini qayta muhokama qilishga sabab bo‘ldi.
Uning shaxmatdagi mahorati hatto ilg‘or algoritmlarni ham yengishga qodir ekanligini ko‘rsatdi. Bu voqea shaxmat olamida inson va sun’iy intellekt o‘rtasidagi raqobatning yangi bosqichini bildiradi.

Карлсен одержал точную победу над ChatGPT в шахматах
Норвежский знаменитый гроссмейстер Магнус Карлсен одержал уверенную победу в шахматной партии против искусственного интеллекта — ChatGPT. Об этом он сообщил на своей странице в социальной сети, как передает сайт Kursiv.media.
По словам Карлсена, он сыграл эту партию, чтобы не скучать во время поездки. Интересно, что он победил всех фигур соперника, не потеряв ни одной своей фигуры, и выиграл за 53 хода.
После игры гроссмейстер попросил ChatGPT оценить его игру. Искусственный интеллект дал ему высокую оценку и указал предполагаемый рейтинг от 1800 до 2000.
На самом деле официальный рейтинг Карлсена по версии ФИДЕ составляет 2839, что является одним из самых высоких показателей в мире. ChatGPT в своем отзыве написал: “Вы не потеряли ни одной своей фигуры.
Я сдаюсь. Это были очень четкие и умные ходы.” Эта победа Магнуса Карлсена стала причиной для повторного обсуждения вопроса о границах возможностей человека и искусственного интеллекта.
Его мастерство в шахматах показало, что он способен преодолевать даже самые продвинутые алгоритмы. Это событие знаменует собой новый этап в конкуренции между человеком и искусственным интеллектом в мире шахмат.