AQShda O‘zbekistonliklar noqonuniy ushlanib, deportatsiya qilinadi
AQShning Nyu-York shtatidagi Muer Forks hududida yetti nafar erkak qo‘lga olindi, deb xabar berdi UPL.uz. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda AQShning bosh patrul agenti Robert Garsiya ma’lum qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu shaxslar orasida besh nafar Eron fuqarosi va ikki nafar O‘zbekiston fuqarosi bor edi.
Ular miniven ichida harakatlanayotgan paytda politsiya tomonidan to‘xtatildi. Tergov natijalariga ko‘ra, ushbu erkaklar noqonuniy ravishda Meksika va Kanada orqali AQSh hududiga kirib kelgan.
Yaqin kunlarda ularning vatanga deportatsiya qilinishi rejalashtirilmoqda. Ma’lumot uchun, o‘tgan yili AQShdan 570 nafardan ortiq o‘zbekistonlik noqonuniy migrant sifatida deportatsiya qilingan.
Ushbu holatlar migratsiya qonunlariga qat’iy rioya qilish zarurligini yana bir bor ko‘rsatadi. Shuningdek, huquqni muhofaza qiluvchi organlar noqonuniy migratsiya bilan kurashishda faol ish olib bormoqda.
O‘zbekiston fuqarolariga tavsiya qilinadiki, har qanday safar oldidan qonuniy hujjatlarni rasmiylashtirish va qonuniy yo‘llar bilan harakat qilishga e’tibor qaratilsin. Bu nafaqat o‘z manfaatlarini himoya qilish, balki mamlakatlararo munosabatlarni mustahkamlashda ham muhim ahamiyatga ega.

В США узбеки незаконно задерживаются и депортируются
В районе Мур Фокс в штате Нью-Йорк были задержаны семь мужчин, сообщает UPL.uz. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил главный патрульный агент США Роберт Гарсия. По данным, среди этих лиц были пятеро граждан Ирана и двое граждан Узбекистана.
Они были остановлены полицией во время движения на минивэне. По результатам расследования, эти мужчины незаконно пересекли границу США через Мексику и Канаду.
В ближайшие дни планируется их депортация на родину. Для справки, в прошлом году из США было депортировано более 570 узбеков как незаконных мигрантов.
Эти случаи еще раз подчеркивают необходимость строгого соблюдения миграционного законодательства. Также правоохранительные органы активно работают над борьбой с незаконной миграцией.
Гражданам Узбекистана рекомендуется перед любой поездкой оформлять законные документы и обращать внимание на законные пути передвижения. Это имеет важное значение не только для защиты своих интересов, но и для укрепления межгосударственных отношений.