Saudiya Arabistoni turizmda yetakchilikni qo‘lga oldi
Jahon sayyohlik sanoatida 2025 yilning birinchi oylarida kutilmagan yetakchi mamlakat paydo bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Saudiya Arabistoni turizm sohasida daromadlarning o‘sishi bo‘yicha barcha davlatlarni ortda qoldirdi, deb xabar berdi mamlakat Turizm vazirligi matbuot xizmati. Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning birinchi choragida xorijlik sayyohlar Saudiyada jami 13,2 milliard dollar sarflagan.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilning mos davriga nisbatan taxminan 10 foizga oshgan. Bu nafaqat iqtisodiy o‘sish, balki mamlakatning turizm sohasiga qaratgan e’tiborining natijasidir.
Xorijlik mehmonlar soni ham sezilarli darajada oshdi. 2019 yilning shu davriga nisbatan bu ko‘rsatkich 102 foizga ko‘paygan.
Jahon o‘rtacha o‘sish darajasidan 3 foiz, Yaqin Sharq mintaqasidan esa 44 foiz yuqori bo‘lgan. Saudiya Arabistoni uzoq muddatli strategik maqsadlariga erishishda davom etmoqda.
Podshohlik har yili 150 millionga yaqin xorijlik turistni jalb qilishni va sayyohlik sohasida jahondagi eng mashhur yo‘nalishlardan biriga aylanishni maqsad qilgan. Ushbu natijalar mamlakatning "2030 Vizyon" strategik dasturi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar va investitsiyalar samarasi hisoblanadi.
Saudiya nafaqat ziyorat turizmi, balki madaniy, sport va ekoturizm sohalarida ham faol ish olib bormoqda. Yaqinda o‘tkazilgan xalqaro ko‘rgazmalar, sport musobaqalari va madaniy tadbirlar mamlakatning jahon miqyosidagi obro‘sini sezilarli darajada oshirdi.
Vizalarni elektronlashtirish, infratuzilmani yangilash va mehmonlar uchun qulaylik yaratish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar o‘z samarasini bermoqda. Bunday o‘sish nafaqat turizm, balki mehmonxonachilik, logistika, savdo va xizmat ko‘rsatish sohalariga ham ijobiy ta’sir qilmoqda.
Saudiya Arabistoni an’anaviy neftga asoslangan iqtisodiyotini diversifikatsiya qilishga intilmoqda va turizm bu jarayonda yetakchi sohalardan biriga aylanmoqda. Shubhasiz, Saudiyaning bu muvaffaqiyatlari boshqa mamlakatlar uchun ham o‘rnak bo‘ladi.
Sayyohlar uchun yanada ochiq va zamonaviy manzilga aylangan Saudiya Arabistoni kelgusi davrlarda yangi rekordlar o‘rnatishda davom etadi.

Саудовская Аравия заняла лидерство в туризме
В мировой туристической индустрии в первые месяцы 2025 года неожиданно появился ведущий страна. Об этом сообщает Zamin.uz.
Саудовская Аравия обошла все государства по росту доходов в туристической сфере, сообщает пресс-служба Министерства туризма страны. По данным министерства, в первом квартале 2025 года иностранные туристы потратили в Саудовской Аравии в общей сложности 13,2 миллиарда долларов.
Этот показатель увеличился примерно на 10 процентов по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Это не только результат экономического роста, но и внимания страны к туристической сфере.
Количество иностранных гостей также значительно увеличилось. По сравнению с аналогичным периодом 2019 года этот показатель увеличился на 102 процента.
Это на 3 процента выше среднемирового уровня роста и на 44 процента выше уровня Ближнего Востока. Саудовская Аравия продолжает достигать своих долгосрочных стратегических целей.
Королевство ставит цель привлекать около 150 миллионов иностранных туристов каждый год и стать одним из самых популярных направлений в мире. Эти результаты являются следствием реформ и инвестиций, проводимых в рамках стратегической программы "Видение 2030".
Саудовская Аравия активно развивает не только паломнический туризм, но и культурный, спортивный и экотуризм. Недавно проведенные международные выставки, спортивные соревнования и культурные мероприятия значительно повысили международный имидж страны.
Электронизация виз, обновление инфраструктуры и создание удобств для гостей приносят свои плоды. Такой рост положительно сказывается не только на туризме, но и на гостиничном бизнесе, логистике, торговле и сфере услуг.
Саудовская Аравия стремится диверсифицировать свою традиционную нефтяную экономику, и туризм становится одной из ведущих отраслей в этом процессе. Безусловно, успехи Саудовской Аравии станут примером для других стран.
Саудовская Аравия, ставшая более открытым и современным направлением для туристов, продолжит устанавливать новые рекорды в будущем.