Amerikalik yoqilg‘i shoxobchasida noyob tanga topildi
Amerikalik oddiy yoqilg‘i quyish shoxobchasi xodimi o‘z ishida kutilmagan hodisaga duch keldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bir kuni ish tugagach, u odatdagidek tushumni sanab chiqdi. Tangalarni tekshirar ekan, ulardan biri uning e’tiborini tortdi.
Bu tanga boshqalardan rang, yorqinlik va og‘irligi jihatidan farq qilardi. Stiv Uitmor tangada noyoblik borligini darhol anglab yetdi va numizmatika bo‘yicha mutaxassislarga murojaat qildi.
Mutaxassislar tanga oddiy 50 sentlik tanga emasligini ma’lum qildilar. U 1964 yilda chop etilgan, prezident Jon Kennedining portreti tushirilgan noyob tangadir.
Bu tanga prezident Kennediga qarshi uyushtirilgan suiqasd ortidan ishlab chiqarilgan ilk namunalar qatoriga kiradi. Tangani baholash natijasida uning qiymati 3,2 million dollar ekani aniqlangan.
Bu yuqori narx kumushning hozirgi bozordagi qiymati va tanganing 90 foiz xolis kumushdan yasalganligi bilan bog‘liq. Stiv Uitmor bu hodisa uning hayotini tubdan o‘zgartirganini ta’kidladi.
U ilgari shunday oddiy tangalarni ko‘p marta ko‘rgan, ammo hech qachon bunday noyob tangani topishini o‘ylamagan. Do‘stlari aytishicha, u bundan keyin o‘z tangalarini yanada diqqat bilan tekshirishni boshlagan, chunki boshqa shunday noyob tangalar ham topilishi mumkin deb hisoblaydi.
Bu voqea faqat omad yoki tasodif emas, balki diqqat va bilimga intilish natijasi sifatida qaralmoqda. Chunki ba’zida katta qiymatga ega narsalar oddiy ko‘rinishdagi buyumlar ichida yashirin bo‘lishi mumkin.

В американской автозаправочной станции была найдена уникальная монета
Обычный работник автозаправочной станции в Америке столкнулся с неожиданным событием на своей работе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однажды, после окончания рабочего дня, он, как обычно, начал подсчитывать выручку. Проверяя монеты, одна из них привлекла его внимание.
Эта монета отличалась от других по цвету, яркости и весу. Стив Уитмор сразу понял, что в монете есть нечто уникальное, и обратился к специалистам по нумизматике.
Специалисты выяснили, что монета не является обычной 50-центовой монетой. Она была выпущена в 1964 году и представляет собой уникальную монету с портретом президента Джона Кеннеди.
Эта монета входит в число первых образцов, выпущенных после покушения на президента Кеннеди. В результате оценки монеты было установлено, что ее стоимость составляет 3,2 миллиона долларов.
Эта высокая цена связана с текущей рыночной стоимостью серебра и тем, что монета на 90 процентов состоит из чистого серебра. Стив Уитмор отметил, что это событие кардинально изменило его жизнь.
Ранее он много раз видел такие обычные монеты, но никогда не думал, что найдет такую уникальную. По словам его друзей, с тех пор он начал более внимательно проверять свои монеты, так как считает, что могут быть найдены и другие такие уникальные экземпляры.
Это событие рассматривается не только как удача или случайность, но и как результат внимательности и стремления к знаниям. Поскольку иногда вещи, имеющие большую ценность, могут скрываться среди обычных предметов.