Mars sayyorasidan kelgan va Yerda topilgan eng katta meteorit Nyu-Yorkdagi Sotheby’s auksionida 4,3 million dollarga sotildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda BBC xabar berdi. Qadimgi osmon jismlaridan bo‘lgan ushbu noyob meteorit “NWA 16788” deb nomlanadi.
Uning og‘irligi 24,5 kilogramm, uzunligi esa 38,1 santimetrni tashkil etadi. Meteorit 2023 yil noyabr oyida Nigeriyaning cho‘l hududida topilgan.
Bu tosh Yerdagi boshqa barcha Mars meteoritlaridan 70 foiz katta hisoblanadi. Sotheby’s mutaxassislari ushbu meteoritni aql bovar qilmas darajada noyob deb baholadi.
Hozirgacha Yerda aniqlangan Mars meteoritlari soni taxminan 400 tani tashkil qiladi. Shu sababli “NWA 16788” ilmiy jihatdan katta ahamiyatga ega bo‘lgan topilma hisoblanadi.
Sotheby’s fan va tabiiy tarix bo‘yicha rais o‘rinbosari Kassandra Xattonning ta’kidlashicha, bu meteorit Marsdan kelgan eng katta toshdir. Uning Yerga yetib kelish ehtimoli juda kam bo‘lgan.
Agar meteorit suvga tushganida, uni topish qiyin bo‘lardi. Auksiondan so‘ng meteorit narxi soliq va qo‘shimcha to‘lovlar bilan 5,3 million dollarga yetdi.
Sotib olgan shaxs haqida ma’lumot oshkor qilinmadi. Shu kuni o‘tkazilgan auksionda Yura davriga mansub Ceratosaurus dinozavri skeleti 26 million dollarga, Pachycephalosaurus bosh suyagi esa 1,4 million dollarga sotilgan.

Самый большой метеорит, пришедший с Марса, был продан за 4,3 миллиона
Самый большой метеорит, пришедший с Марса и найденный на Земле, был продан на аукционе Sotheby’s в Нью-Йорке за 4,3 миллиона долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает BBC. Этот уникальный метеорит, состоящий из древних небесных тел, называется “NWA 16788”.
Его вес составляет 24,5 килограмма, а длина — 38,1 сантиметра. Метеорит был найден в ноябре 2023 года в пустынной местности Нигерии.
Этот камень считается на 70 процентов больше, чем все другие марсианские метеориты на Земле. Специалисты Sotheby’s оценили этот метеорит как невероятно уникальный.
На сегодняшний день количество марсианских метеоритов, обнаруженных на Земле, составляет примерно 400 штук. Поэтому “NWA 16788” является находкой, имеющей большое научное значение.
Заместитель председателя Sotheby’s по естественной истории Кассандра Хаттон отметила, что этот метеорит является самым большим камнем, пришедшим с Марса. Вероятность его попадания на Землю была очень мала.
Если бы метеорит упал в воду, его было бы трудно найти. После аукциона цена метеорита с налогами и дополнительными сборами достигла 5,3 миллиона долларов.
Информация о покупателе не была раскрыта. На том же аукционе скелет динозавра Ceratosaurus из юрского периода был продан за 26 миллионов долларов, а череп Pachycephalosaurus — за 1,4 миллиона долларов.