Turkiya vaziri G‘azoda Isroilni genotsidda aybladi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashining G‘azodagi gumanitar vaziyat bo‘yicha favqulodda yig‘ilishida Turkiya Tashqi ishlar vaziri Hoqon Fidan muhim bayonot bilan chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U Isroilning Falastin xalqiga qarshi amalga oshirayotgan harakatlarini to‘xtovsiz genotsid deb atab, xalqaro hamjamiyatni bunga befarqlik bilan qarashda aybladi. Vazir nutqida Isroil tinchlikni istamayotgani va mintaqada barqarorlikni ta’minlamoqchi emasligini ta’kidladi.
Hoqon Fidan G‘azo sektoridagi ikki milliondan ortiq aholining og‘ir sharoitda yashayotganini aytdi. Ular ommaviy ko‘chish, ochlik, suvsizlik va doimiy havo hujumlari sababidan og‘ir qiynalmoqda.
Isroil har kuni insonparvarlik yordamini ataylab to‘sib, faqat gumanitar tashkilotlar tomonidan amalga oshirilayotgan oziq-ovqat va suv yetkazib berish nuqtalarida fuqarolarga zarar yetkazmoqda. Bolalar suv olishga, onalar esa farzandlari uchun ovqat topishga urinish paytida halok bo‘lmoqda.
Vazir ochlik bugungi kunda urush quroli sifatida ishlatilayotganini, xalqaro gumanitar huquq me’yorlari esa buzilayotganini ta’kidladi. U dunyo konslagerlarning qayta paydo bo‘lishiga guvoh bo‘layotganini, Falastin esa butunlay qirg‘inga uchrayotganini bildirdi.
Shuningdek, Isroilning urush mashinasi nafrat va jazosizlik asosida ba’zi kuchlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotganini qayd etdi. Hoqon Fidan genotsid haqida gapirishdan chekinish insoniylikka zid ekanligini, G‘azodagi fojialarni to‘xtatish uchun jahon hamjamiyati tomonidan qat’iy choralar ko‘rilishi zarurligini ta’kidladi.
Bu faqat G‘azo emas, balki butun insoniyat uchun sinov ekanligini bildirdi. Hozirda e’tibor BMT Xavfsizlik Kengashiga qaratilgan bo‘lib, ushbu bayonotlarning amaliy natijasi vaqt o‘tishi bilan ko‘rinadi.

Министр Турции обвинил Израиль в геноциде в Газе
На экстренном заседании Совета Безопасности Организации Объединенных Наций по гуманитарной ситуации в Газе министр иностранных дел Турции Хакан Фидан выступил с важным заявлением. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он назвал действия Израиля против палестинского народа непрерывным геноцидом и обвинил международное сообщество в безразличии к этому. В своей речи министр подчеркнул, что Израиль не стремится к миру и не хочет обеспечивать стабильность в регионе.
Хакан Фидан сообщил, что более двух миллионов жителей сектора Газа живут в тяжелых условиях. Они испытывают серьезные страдания из-за массовой миграции, голода, нехватки воды и постоянных воздушных атак.
Израиль каждый день намеренно блокирует гуманитарную помощь, нанося ущерб гражданам только в пунктах доставки еды и воды, осуществляемых гуманитарными организациями. Дети погибают, пытаясь получить воду, а матери — в поисках еды для своих детей.
Министр отметил, что голод в настоящее время используется как оружие войны, а нормы международного гуманитарного права нарушаются. Он заявил, что мир становится свидетелем повторного появления концлагерей, а Палестина полностью подвергается геноциду.
Также он отметил, что военная машина Израиля поддерживается некоторыми силами на основе ненависти и безнаказанности. Хакан Фидан подчеркнул, что уклонение от обсуждения геноцида противоречит человечности, и необходимо принять решительные меры со стороны мирового сообщества для остановки трагедий в Газе.
Он заявил, что это испытание не только для Газы, но и для всего человечества. В настоящее время внимание сосредоточено на Совете Безопасности ООН, и практические результаты этих заявлений будут видны с течением времени.