Isroil va Suriya o‘rtasida sulh imzolandi
Reuters agentligining xabariga ko‘ra, bu kelishuv so‘nggi kunlarda Suvayda viloyatida yuz bergan qonli to‘qnashuvlar oqibatida halok bo‘lgan 300 dan ortiq inson hayotini behuda ketkazmaslikka umid uyg‘otmoqda. Ushbu sulh Turkiya, Iordaniya va boshqa mintaqaviy davlatlar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
AQShning Turkiyadagi elchisi Tom Barrak ijtimoiy tarmoqlarda “Biz druzlar, beduinlar va sunniylarni qurolni tashlab, boshqa ozchilik guruhlar bilan birga yangi Suriyalik milliylikni shakllantirishga chorlaymiz,” deb bildirgan. Chorshanba kuni Isroil Damashqdagi hukumat nishonlariga va janubdagi harbiy kuchlarga qarshi havo hujumlarini amalga oshirdi.
Bu amaliyotlar druz ozchilik jamoasini himoya qilish maqsadini ko‘zlagan. Mintaqada yashovchi druzlar Isroil, Livan va Suriyada ta’sirli ozchilik guruhlaridan biridir.
Dastlab Isroil Suriyalik qo‘shinlarning janubga kirishini rad etgan bo‘lsa-da, juma kuni ichki xavfsizlik kuchlariga Suvayda hududiga 48 soatlik cheklangan kirish huquqini berdi. Bu qaror mintaqadagi beqarorlikni kamaytirish va tinchlikni ta’minlash maqsadida qabul qilingan.
Suvayda viloyatida beduinlar va druzlar o‘rtasidagi to‘qnashuvlar bir hafta davom etdi. Mahalliy manbalarga ko‘ra, juma kuni minglab beduin jangchilari Suvaydaga yo‘l olgani tinchlikka xavf tug‘dirmoqda.
Suriya hukumati hududga tinchlikni tiklash uchun ichki ishlar vazirligining bo‘linmalarini yuborishni rejalashtirmoqda. Inson huquqlari tashkilotlari janglar davomida ayollar, bolalar va tibbiy xodimlar ham halok bo‘lganini ma’lum qildi.
Suriyadagi Inson huquqlari tarmog‘i 321 kishining halok bo‘lgani, 500 dan ortiq kishining yaralanganini va yuzlab oilalarning evakuatsiya qilinganini bildirgan. Suvayda aholisi elektr, suv va oziq-ovqat tanqisligidan shikoyat qilmoqda.
28 yoshli aholi vakili Mudar “To‘rt kundan beri yorug‘lik, yoqilg‘i va oziq-ovqat yo‘q. Hech narsa yo‘q,” deb gapirdi va telefon hamda internetning uzilishi sabab tashqi dunyo bilan aloqa uzilganini qo‘shimcha qildi.
AQSh vakillari avvalgi sulhni qo‘llab-quvvatlagan bo‘lsa-da, Isroilning so‘nggi harbiy hujumlarini tanqid qilmoqda. Bu esa Vashington va Tel-Aviv o‘rtasidagi siyosiy yondashuvlarda farq borligini ko‘rsatadi.
Isroil esa Suriyaning yangi hukumatiga ishonchsizlik bildirgan va druz jamoasini har qanday xavfdan himoya qilishga va’da bergan.

Мир был подписан между Израилем и Сирией
По информации агентства Reuters, это соглашение внушает надежду, что более 300 человек, погибших в результате кровопролитных столкновений в провинции Суэйда в последние дни, не погибли напрасно. Это перемирие поддержано Турцией, Иорданией и другими региональными государствами.
Посол США в Турции Том Баррак заявил в социальных сетях: «Мы призываем друзов, бедуинов и суннитов сложить оружие и вместе с другими меньшинствами сформировать новую сирийскую национальность». В среду Израиль провел воздушные удары по правительственным целям в Дамаске и военным силам на юге.
Эти операции были направлены на защиту друзианского меньшинства. Друзов, проживающих в регионе, считают одной из влиятельных меньшинств в Израиле, Ливане и Сирии.
Хотя Израиль изначально отвергал вход сирийских войск на юг, в пятницу он предоставил внутренним силам безопасности 48-часичный ограниченный доступ в район Суэйда. Это решение было принято с целью снижения нестабильности в регионе и обеспечения мира.
Столкновения между бедуинами и друзами в провинции Суэйда продолжались в течение недели. По местным источникам, в пятницу тысячи бедуинских бойцов направились в Суэйду, что создает угрозу для мира.
Сирийское правительство планирует отправить подразделения министерства внутренних дел в регион для восстановления порядка. Организации по правам человека сообщили, что во время боев погибли женщины, дети и медицинские работники.
Сирийская сеть по правам человека сообщила о 321 погибшем, более 500 раненых и сотнях эвакуированных семей. Жители Суэйды жалуются на нехватку электричества, воды и продовольствия.
Представитель населения Мудар, 28 лет, сказал: «Четыре дня нет света, топлива и еды. Ничего нет», добавив, что связь с внешним миром прервана из-за отключения телефона и интернета.
Хотя представители США поддерживали предыдущее перемирие, они критикуют последние военные атаки Израиля. Это указывает на различия в политических подходах между Вашингтоном и Тель-Авивом.
Израиль выразил недоверие к новому сирийскому правительству и пообещал защитить друзианское сообщество от любых угроз