Yevropada xavfsizlik muhitining keskinlashayotgan bir paytda, NATOning qit’adagi ittifoqchi kuchlariga rahbarlik qilayotgan AQSH Havo kuchlari general-leytenanti Aleksus Grinkevich Ukrainaga Patriot havo hujumidan mudofaa tizimlarini zudlik bilan yetkazib berish uchun barcha zarur tayyorgarlik ishlari boshlanganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda dw.com xabar berdi. Grinkevich Germaniyaning Visbaden shahrida o‘tgan anjumanda so‘zlab, tayyorgarlik ishlari qizg‘in olib borilayotganini va Germaniya bilan yaqin hamkorlikda Patriot tizimlarini Ukrainaga topshirish masalasini muvofiqlashtirishayotganini ta’kidladi.
U barchasini imkon qadar tez bajarish ko‘rsatmasi berilganini bildirgan. Ushbu jarayon Ukrainaning havo himoyasida yangi bosqichga o‘tishini anglatadi.
Biroq, Germaniya Mudofaa vazirligi vakili Patriot tizimining ayrim qismlari allaqachon Ukrainaga yetkazilgan yoki hozirda yo‘lda ekani haqida aniq ma’lumotga ega emasligini aytdi. U hozircha biror narsa jo‘natilganini tasdiqlay olmaydi.
Rasmiylarning ehtiyotkor bayonotlari e’tiborga loyiqdir. Shuningdek, 21 iyul kuni Ramshtayn formatidagi aloqa guruhi yig‘ilishi o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, unda Rossiyaning havo hujumlariga qarshi himoya qilish uchun Patriot zenit-raketa komplekslarini Ukrainaga tezroq yetkazib berish masalasi muhokama qilinadi.
Mutaxassislar fikricha, bu qadam Ukraina mudofaa salohiyatini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi va Yevropada xavfsizlik balansida jiddiy o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkin. Muxlislar va ekspertlar esa bu jarayonni katta qiziqish bilan kuzatib bormoqda.

США быстро поставят системы Patriot в Украину
На фоне ухудшающейся безопасности в Европе генерал-лейтенант ВВС США Алексус Гринкевич, руководящий союзными силами НАТО на континенте, сообщил, что начаты все необходимые подготовительные работы для срочной поставки Украине систем противовоздушной обороны Патриот. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает dw.com. Гринкевич, выступая на конференции в немецком Висбадене, отметил, что подготовительные работы ведутся активно и согласовывается вопрос поставки систем Патриот в Украину в тесном сотрудничестве с Германией.
Он заявил, что дано указание выполнить все как можно быстрее. Этот процесс означает переход Украины на новый этап в области воздушной обороны.
Однако представитель Министерства обороны Германии заявил, что у него нет точной информации о том, что некоторые части системы Патриот уже доставлены в Украину или находятся в пути. Он не может подтвердить, что что-либо было отправлено на данный момент.
Осторожные заявления официальных лиц заслуживают внимания. Также запланировано проведение встречи контактной группы в формате Рамштайн 21 июля, на которой будет обсуждаться вопрос более быстрой поставки зенитно-ракетных комплексов Патриот в Украину для защиты от российских воздушных атак.
По мнению экспертов, этот шаг значительно повысит оборонный потенциал Украины и может привести к серьезным изменениям в балансе безопасности в Европе. Фанаты и эксперты с большим интересом следят за этим процессом.