Germaniya va Britaniya strategik hamkorlik shartnomasini imzoladi
Ikkinchi jahon urushining tugaganiga 80 yil to‘lgan bir paytda Germaniya va Buyuk Britaniya o‘rtasida strategik hamkorlik to‘g‘risida shartnoma imzolandi. Ushbu shartnomani Germaniya kansleri Fridrix Mers hamda Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer tantanali ravishda imzoladi.
Yangi hamkorlik shartnomasi mudofaa, xavfsizlik, tashqi siyosat, iqtisodiyot va ichki sohalardagi aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan. Kansler Mersning ta’kidlashicha, endi Berlin va London barcha sohalarda yaqin hamkorlik qilmoqda.
Muzokaralar natijasida ikki mamlakat terrorizmga qarshi kurash, migratsiya oqimlarini nazorat qilish, innovatsiya va iqtisodiy taraqqiyot bo‘yicha umumiy rejalar ishlab chiqishga kelishib oldi. Shuningdek, Germaniya Fransiya va Buyuk Britaniya bilan tashqi siyosat va xavfsizlik sohasida E3 mexanizmi doirasidagi hamkorligini yanada mustahkamladi.
Bu kelishuv Yevropaning AQSHga qaram bo‘lmasdan, mustaqil mudofaa salohiyatini rivojlantirishga jiddiy qadam qo‘yayotganidan dalolat beradi. Bundan tashqari, NATOning shimoliy va sharqiy qanotlarini kuchaytirish bo‘yicha hamkorlik choralari ko‘riladi.
Harbiy sanoat sohasida qo‘shma loyihalar amalga oshiriladi, jumladan, 2000 kilometrgacha uchadigan zamonaviy raketalar yaratish ustida hamkorlik rejalashtirilmoqda. Yevropa geosiyosatidagi o‘zgarishlar yangi strategik alyanslar va kuch markazlarining shakllanishiga zamin yaratishi mumkin.
Tahlilchilarga ko‘ra, Germaniya va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi ushbu strategik bitim Yevropaning xavfsizligi, mudofaa qobiliyati va global muvozanatdagi o‘rnini sezilarli darajada mustahkamlashga xizmat qiladi. Jamoatchilik va ekspertlar Yevropa siyosiy xaritasida yangi davr boshlanayotganini diqqat bilan kuzatmoqda.

Германия и Британия подписали соглашение о стратегическом партнерстве
В то время как прошло 80 лет с окончания Второй мировой войны, было подписано соглашение о стратегическом партнерстве между Германией и Великобританией. Это соглашение было торжественно подписано канцлером Германии Фридрихом Мерсом и премьер-министром Великобритании Китом Стармером.
Новое соглашение о сотрудничестве направлено на укрепление связей в области обороны, безопасности, внешней политики, экономики и внутренних дел. Как отметил канцлер Мерс, теперь Берлин и Лондон будут тесно сотрудничать во всех областях.
В результате переговоров две страны договорились разработать общие планы по борьбе с терроризмом, контролю миграционных потоков, инновациям и экономическому развитию. Кроме того, Германия укрепила свое сотрудничество с Францией и Великобританией в области внешней политики и безопасности в рамках механизма E3.
Это соглашение свидетельствует о том, что Европа делает серьезный шаг к развитию независимого оборонного потенциала, не полагаясь на США. Кроме того, будут предприняты меры по укреплению северного и восточного флангов НАТО.
В области военной промышленности будут реализованы совместные проекты, включая сотрудничество по созданию современных ракет, способных летать на расстояние до 2000 километров. Изменения в геополитике Европы могут создать основу для формирования новых стратегических альянсов и центров силы.
По мнению аналитиков, это стратегическое соглашение между Германией и Великобританией значительно укрепит безопасность Европы, обороноспособность и ее место в глобальном балансе. Общественность и эксперты внимательно следят за началом новой эпохи на политической карте Европы.