AQSh Zelenskiyni lavozimdan ketkazishni ko‘rib chiqmoqda
Amerika Qo‘shma Shtatlari Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyni lavozimidan ketishga majburlashi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda amerikalik taniqli mustaqil jurnalist, Pulitser mukofoti sohibi Seymur Xersh ma’lum qildi. Unga ko‘ra, AQSh rasmiylari orasida Zelenskiyning hokimiyatda qolishi Ukrainadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkinligi haqida jiddiy xavotirlar mavjud.
Ba’zi manbalarga ko‘ra, Vashington hozirgi Kiyev rahbariyatini samarasiz va hatto foydasiz deb hisoblamoqda. Xershning ta’kidlashicha, AQSh ma’muriyatida Zelenskiydan keyingi ehtimoliy nomzodlar haqida muhokamalar olib borilmoqda.
Siyosiy va harbiy vaziyat og‘irlashgani sababli Amerika yangi yetakchilikni shakllantirish zarur deb hisoblamoqda. Vashington Zelenskiyni avvalo tinch yo‘l bilan lavozimni tark etishga ishontirishni rejalashtirmoqda.
Agar bu amalga oshmasa, bosim vositalari qo‘llanilishi mumkin. Shu bilan birga, hozirda AQSh rasmiylari ushbu masala bo‘yicha hech qanday bayonot bermagan.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, Zelenskiy hozirda AQSh va G‘arb davlatlaridan katta harbiy va moliyaviy yordam olmoqda. Biroq uning olib borayotgan siyosati va urushdagi strategik qarorlari yuzasidan ko‘plab savollar paydo bo‘lmoqda.

США рассматривают возможность отставки Зеленского
Соединенные Штаты Америки могут заставить президента Украины Владимира Зеленского уйти в отставку. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил известный американский независимый журналист, лауреат Пулитцеровской премии Сеймур Херш. По его словам, среди официальных лиц США существуют серьезные опасения, что пребывание Зеленского у власти может еще больше усложнить ситуацию в Украине.
По некоторым источникам, Вашингтон считает нынешнее руководство Киева неэффективным и даже бесполезным. Херш подчеркивает, что в администрации США ведутся обсуждения возможных кандидатов на пост после Зеленского.
Из-за ухудшения политической и военной ситуации Америка считает необходимым сформировать новое руководство. Вашингтон планирует сначала убедить Зеленского покинуть пост мирным путем.
Если это не удастся, могут быть применены меры давления. В то же время в настоящее время официальные лица США не сделали никаких заявлений по этому вопросу.
Следует особо отметить, что Зеленский в настоящее время получает значительную военную и финансовую помощь от США и западных стран. Однако возникают множество вопросов относительно его проводимой политики и стратегических решений в войне.