Dollar kursi haftalik tahlilda 106,17 so‘mga pasaydi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan valyuta kurslari bo‘yicha o‘tkazilgan haftalik tahlil natijalariga ko‘ra, 2026-yil fevral oyining navbatdagi ish haftasida 1 AQSH dollari milliy valyutamiz — so‘mga nisbatan 106,17 so‘mga pasaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hafta davomida dollar kursida quyidagi o‘zgarishlar kuzatildi: Dushanba kuni kurs 54,60 so‘mga pasaydi. Seshanba kuni 29,68 so‘mga kamayish qayd etildi.
Chorshanba kuni esa 53,44 so‘mga pasayish kuzatildi. Payshanba kuni kurs atigi 5,38 so‘mga pasaydi.
Juma kuni esa dollar kursi 36,93 so‘mga ko‘tarildi. Markaziy bank valyuta kurslarini bozor tamoyillari asosida shakllantiradi va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga intiladi.
Valyuta kursidagi bunday o‘zgarishlar global iqtisodiy sharoit, tashqi savdo hajmi hamda ichki iqtisodiy faollik kabi omillar bilan bog‘liq. Bu jarayonlar mamlakat iqtisodiyoti uchun muhim ko‘rsatkichlar hisoblanadi.

Курс доллара за неделю снизился на 106,17 сум
Согласно результатам еженедельного анализа валютных курсов, опубликованных Центральным банком Республики Узбекистан, в очередную рабочую неделю февраля 2026 года курс 1 доллара США по отношению к нашей национальной валюте — суму снизился на 106,17 сома. Об этом сообщает Zamin.uz.
В течение недели наблюдались следующие изменения курса доллара: в понедельник курс снизился на 54,60 сома. Во вторник зафиксировано снижение на 29,68 сома.
В среду курс снизился на 53,44 сома. В четверг курс снизился всего на 5,38 сома.
В пятницу курс доллара вырос на 36,93 сома. Центральный банк формирует валютные курсы на основе рыночных принципов и стремится обеспечить экономическую стабильность.
Такие изменения валютного курса связаны с глобальными экономическими условиями, объемами внешней торговли и внутренней экономической активностью. Эти процессы являются важными показателями для экономики страны.