Dollar kursi haftalik tahlilda 106,17 so‘mga pasaydi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan valyuta kurslari bo‘yicha o‘tkazilgan haftalik tahlil natijalariga ko‘ra, 2026-yil fevral oyining navbatdagi ish haftasida 1 AQSH dollari milliy valyutamiz — so‘mga nisbatan 106,17 so‘mga pasaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hafta davomida dollar kursida quyidagi o‘zgarishlar kuzatildi: Dushanba kuni kurs 54,60 so‘mga pasaydi. Seshanba kuni 29,68 so‘mga kamayish qayd etildi.
Chorshanba kuni esa 53,44 so‘mga pasayish kuzatildi. Payshanba kuni kurs atigi 5,38 so‘mga pasaydi.
Juma kuni esa dollar kursi 36,93 so‘mga ko‘tarildi. Markaziy bank valyuta kurslarini bozor tamoyillari asosida shakllantiradi va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga intiladi.
Valyuta kursidagi bunday o‘zgarishlar global iqtisodiy sharoit, tashqi savdo hajmi hamda ichki iqtisodiy faollik kabi omillar bilan bog‘liq. Bu jarayonlar mamlakat iqtisodiyoti uchun muhim ko‘rsatkichlar hisoblanadi.