O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil 23-fevral sanasi uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotga ko‘ra, AQSh dollari 43,38 so‘mga qimmatlashib, 12 212,79 so‘mni tashkil etdi. Yevro esa 51,19 so‘mga ko‘tarilib, 14 411,09 so‘mga yetdi.
Rossiya rublining qiymati 0,57 so‘mga oshib, 159,52 so‘mni tashkil etdi. Bundan tashqari, funt sterling 58,58 so‘mga qimmatlashib, 16 493,37 so‘mga yetdi.
Yapon iyenasi 0,28 so‘mga ko‘tarilib, 78,89 so‘m bo‘ldi. Shveytsariya franki esa 56,10 so‘mga oshib, 15 795,12 so‘mni tashkil etdi.
Xitoy yuani ham 6,28 so‘mga qimmatlashib, 1 767,74 so‘mga yetdi. Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan ushbu kurslar faqat rasmiy maqsadlarda foydalanish uchun mo‘ljallangan bo‘lib, valyuta bozoridagi amaliy kurslardan farq qilishi mumkin.
Shu sababli, valyuta almashish yoki boshqa moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirishda ushbu farqlarni inobatga olish tavsiya etiladi.