Jizzax poliz yetishtirishda yetakchilik qildi
Milliy statistika qo‘mitasi dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda O‘zbekistonda barcha turdagi xo‘jaliklar tomonidan jami 3,3 million tonna poliz mahsuloti yetishtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan 16,2 foizga oshgan. Hududlar bo‘yicha eng yuqori natija Jizzax viloyatiga tegishli bo‘lib, bu yerda 430 634 tonna poliz mahsuloti yetishtirilgan.
Ikkinchi o‘rinda Sirdaryo viloyati (417 796 tonna), uchinchi o‘rinda esa Surxondaryo viloyati (379 753 tonna) qayd etilgan. Keyingi o‘rinlarda Qashqadaryo viloyati (286 325 tonna) va Andijon viloyati (269 432 tonna) joylashgan.
Ushbu ko‘rsatkichlar hududlar o‘rtasida poliz mahsulotlari yetishtirish bo‘yicha raqobat kuchayganini ko‘rsatadi. Shuningdek, bozorda poliz mahsulotlari hajmi oshib, taklif kengaymoqda.
Xulosa qilib aytganda, 2025-yilda poliz yetishtirish bo‘yicha yetakchilik Jizzax viloyatiga tegishli bo‘ldi.
O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil 18-fevral sanasi uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh dollari 53,44 so‘mga