Jizzax poliz yetishtirishda yetakchilik qildi
Milliy statistika qo‘mitasi dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda O‘zbekistonda barcha turdagi xo‘jaliklar tomonidan jami 3,3 million tonna poliz mahsuloti yetishtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan 16,2 foizga oshgan. Hududlar bo‘yicha eng yuqori natija Jizzax viloyatiga tegishli bo‘lib, bu yerda 430 634 tonna poliz mahsuloti yetishtirilgan.
Ikkinchi o‘rinda Sirdaryo viloyati (417 796 tonna), uchinchi o‘rinda esa Surxondaryo viloyati (379 753 tonna) qayd etilgan. Keyingi o‘rinlarda Qashqadaryo viloyati (286 325 tonna) va Andijon viloyati (269 432 tonna) joylashgan.
Ushbu ko‘rsatkichlar hududlar o‘rtasida poliz mahsulotlari yetishtirish bo‘yicha raqobat kuchayganini ko‘rsatadi. Shuningdek, bozorda poliz mahsulotlari hajmi oshib, taklif kengaymoqda.
Xulosa qilib aytganda, 2025-yilda poliz yetishtirish bo‘yicha yetakchilik Jizzax viloyatiga tegishli bo‘ldi.

Джизак лидировал в выращивании бахчевых культур
По предварительным данным Государственного комитета по статистике, в 2025 году в Узбекистане всеми видами хозяйств было выращено в общей сложности 3,3 миллиона тонн бахчевых культур. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 16,2% по сравнению с 2024 годом. По регионам наивысший результат принадлежит Джизакской области, где было выращено 430 634 тонны бахчевых культур.
На втором месте находится Сирдарьинская область (417 796 тонн), на третьем — Сурхандарьинская область (379 753 тонны). Далее следуют Кашкадарьинская область (286 325 тонн) и Андижанская область (269 432 тонны).
Эти показатели свидетельствуют об усилении конкуренции между регионами в выращивании бахчевых культур. Также на рынке увеличился объем бахчевых продуктов, расширяется предложение.