Dollar kursi hafta davomida 3,90 so‘mga pasaydi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan valyuta kurslari bo‘yicha o‘tkazilgan haftalik tahlil natijalariga ko‘ra, 2026-yil fevral oyining navbatdagi ish haftasida 1 AQSH dollari milliy valyutamiz — so‘mga nisbatan 3,90 so‘mga pasaygan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hafta davomida valyuta kursidagi o‘zgarishlar quyidagicha kuzatildi: - Dushanba kuni dollar kursi 23,68 so‘mga oshdi. - Seshanba kuni 17,18 so‘mga ko‘tarildi.
- Chorshanba kuni esa 10,35 so‘mga pasayish kuzatildi. - Payshanba kuni 22,68 so‘mga tushdi.
- Juma kuni esa 11,73 so‘mga pasayish qayd etildi. Markaziy bank valyuta kurslarini bozor tamoyillari asosida shakllantiradi va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga intiladi.
Valyuta kursidagi bunday o‘zgarishlar global iqtisodiy sharoitlar, tashqi savdo hajmi va ichki iqtisodiy faollik kabi omillar bilan bog‘liq. Ushbu ko‘rsatkichlar iqtisodiy jarayonlarning muhim belgilari hisoblanadi.