O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 12-fevraldan boshlab amal qiladigan xorijiy valyutalarning so‘mga nisbatan rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, AQSH dollari, yevro, Rossiya rubli va Xitoy yuani kurslarida pasayish kuzatildi. Shu bilan birga, oltin narxi sezilarli darajada oshdi.
Rasmiy kurslarga ko‘ra, AQSH dollari 22,68 so‘mga arzonlashib, 12 287,31 so‘mni tashkil etdi. Yevro kursi esa 22,21 so‘mga pasayib, 14 644,02 so‘m darajasida belgilandi.
Rossiya rubli 0,28 so‘mga tushib, 159,64 so‘mni tashkil qildi. Xitoy yuani esa 3,08 so‘mga pasayib, 1 778,14 so‘m darajasida qayd etildi.
Oltin narxi esa aksincha, keskin oshdi. 1 gramm oltinning narxi 6 300 so‘mga ko‘tarilib, 2 059 500 so‘mga yetdi.
Bu esa oltin sarmoyadorlari uchun yaxshi xabar bo‘ldi. Shuningdek, kriptovalyuta bozorida ham pasayish kuzatildi.
“TradingView” ma’lumotlariga ko‘ra, 11-fevral kuni bitkoin kursi 29 639 445 so‘mga tushgan va umumiy qiymati 817 724 424 so‘mni tashkil qilgan. Ushbu o‘zgarishlar fonida bozorda harakat faollashishi kutilmoqda.
Shu sababli, yaqin kunlarda valyuta va oltin narxlaridagi o‘zgarishlarni kuzatib borish tavsiya etiladi.

Валюта подешевела, цена на золото резко выросла
Центральный банк Республики Узбекистан объявил официальные курсы иностранных валют по отношению к суму, которые будут действовать с 12 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, наблюдается снижение курсов доллара США, евро, российского рубля и китайского юаня. В то же время цена на золото значительно выросла.
По официальным курсам доллар США подешевел на 22,68 сума и составил 12 287,31 сума. Курс евро снизился на 22,21 сума и установлен на уровне 14 644,02 сума.
Российский рубль упал на 0,28 сума и составил 159,64 сума. Китайский юань снизился на 3,08 сума и зафиксирован на уровне 1 778,14 сума.
Цена на золото, наоборот, резко выросла. Стоимость 1 грамма золота поднялась на 6 300 сумов и достигла 2 059 500 сумов.
Это стало хорошей новостью для инвесторов в золото. Также на рынке криптовалют наблюдается снижение.
По данным TradingView, 11 февраля курс биткоина упал до 29 639 445 сумов, а общая стоимость составила 817 724 424 сума. На фоне этих изменений ожидается активизация движения на рынке.