O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil 2-mart sanasi uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, AQSh dollari 35,61 so‘mga oshib, 12 172,18 so‘mni tashkil etdi. Yevro valyutasi 38,36 so‘mga qimmatlashib, 14 357,09 so‘mga yetdi.
Rossiya rubli esa 0,25 so‘mga arzonlab, 157,45 so‘mni tashkil qildi. Funt sterling 4,17 so‘mga pasayib, 16 414,18 so‘m bo‘ldi.
Yaponiya iyenasi 0,23 so‘mga oshib, 77,99 so‘mga yetgan bo‘lsa, Shveysariya franki 66,36 so‘mga qimmatlashib, 15 746,68 so‘mni tashkil etdi. Xitoy yuani esa 0,82 so‘mga oshib, 1 774,84 so‘mga teng bo‘ldi.
Mazkur kurslar Markaziy bank tomonidan belgilangan va ular rasmiy hisob-kitoblarda qo‘llaniladi. Valyuta kurslaridagi o‘zgarishlar ichki va tashqi iqtisodiy omillarga bog‘liq bo‘lib, ular bozor talab va taklifiga muvofiq shakllanadi.

Центральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют на 2 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, курс доллара США вырос на 35,61 сум и составил 12 172,18 сум. Евро подорожал на 38,36 сум и достиг 14 357,09 сум.
Российский рубль подешевел на 0,25 сум и составил 157,45 сум. Фунт стерлингов снизился на 4,17 сум и составил 16 414,18 сум.
Японская иена выросла на 0,23 сум и достигла 77,99 сум, в то время как швейцарский франк подорожал на 66,36 сум и составил 15 746,68 сум. Китайский юань вырос на 0,82 сум и составил 1 774,84 сум.
Данные курсы установлены Центральным банком и применяются в официальных расчетах. Изменения валютных курсов зависят от внутренних и внешних экономических факторов и формируются в соответствии со спросом и предложением на рынке.