Valyuta kurslari o‘zgarishi xalqaro savdoga ta’sir qiladi
O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil 27-fevral kuni uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh dollari 0,53 so‘mga arzonlab, 12 136,57 so‘mni tashkil etdi. Yevro esa 11,52 so‘mga ko‘tarilib, 14 318,73 so‘mga yetdi.
Rossiya rubli 0,83 so‘mga arzonlab, 157,70 so‘m bo‘ldi. Funt sterling 11,42 so‘mga qimmatlashib, 16 418,35 so‘mga ko‘tarildi.
Yaponiya iyenasi 0,24 so‘mga qimmatlashib, 77,76 so‘mni tashkil etdi. Shveysariya franki 1,34 so‘mga o‘sib, 15 680,32 so‘mga yetdi.
Xitoy yuani esa 6,98 so‘mga qimmatlashib, 1 774,02 so‘mni tashkil qildi. Ushbu kurslar bozor sharoitlariga mos ravishda o‘zgarib boradi va iqtisodiy holatga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Valyuta kurslarining o‘zgarishi, albatta, xalqaro savdo va iqtisodiy aloqalarga ham ta’sir etadi. Shu sababli, ushbu kurslarni kuzatib borish muhim ahamiyat kasb etadi.

Изменение валютных курсов влияет на международную торговлю
Центральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют на 27 февраля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, курс доллара США снизился на 0,53 сома и составил 12 136,57 сома. Евро, напротив, вырос на 11,52 сома и достиг 14 318,73 сома.
Российский рубль подешевел на 0,83 сома и составил 157,70 сома. Фунт стерлингов подорожал на 11,42 сома и поднялся до 16 418,35 сома.
Японская иена подорожала на 0,24 сома и составила 77,76 сома. Швейцарский франк вырос на 1,34 сома и достиг 15 680,32 сома.
Китайский юань подорожал на 6,98 сома и составил 1 774,02 сома. Эти курсы изменяются в соответствии с рыночными условиями и могут влиять на экономическую ситуацию.
Изменение валютных курсов, безусловно, влияет на международную торговлю и экономические связи. Поэтому важно отслеживать эти курсы.