Markaziy bank valyuta kurslarida o‘zgarishlar e’lon qildi
O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil 3-martdan boshlab xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan yangi rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, asosiy xorijiy valyutalar qiymatida turli o‘zgarishlar kuzatilgan. AQSH dollari biroz qimmatladi va uning rasmiy kursi 18.39 so‘mga oshib, 12 190.57 so‘mni tashkil qildi.
Yevro qiymati esa sezilarli pasayib, 53.89 so‘mga arzonlashdi va bir yevro uchun 14 303.20 so‘m belgilandi. Rossiya rubli ham biroz o‘sib, kursi 0.03 so‘mga ko‘tarilib, 157.48 so‘mni tashkil etdi.
Boshqa valyutalarda ham o‘zgarishlar kuzatildi. Masalan, Buyuk Britaniya funt sterlingi 111.73 so‘mga arzonlashib, 16 302.45 so‘mni tashkil etdi.
Xitoy yuanining qiymati 3.62 so‘mga pasayib, 1 771.22 so‘mga teng bo‘ldi. Shveysariya franki esa 40.12 so‘mga qimmatlashib, 15 786.80 so‘mni tashkil etdi.

Центральный банк объявил изменения в валютных курсах
Центральный банк Узбекистана с 3 марта 2026 года объявил новые официальные курсы иностранных валют по отношению к узбекскому суму. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, наблюдаются различные изменения в стоимости основных иностранных валют. Доллар США немного подорожал, и его официальный курс вырос на 18,39 сума, составив 12 190,57 сума.
Стоимость евро значительно снизилась, подешевев на 53,89 сума, и установлен курс в 14 303,20 сума за один евро. Российский рубль также немного вырос, курс увеличился на 0,03 сума и составил 157,48 сума.
В других валютах также наблюдались изменения. Например, британский фунт стерлингов подешевел на 111,73 сума и составил 16 302,45 сума.
Стоимость китайского юаня снизилась на 3,62 сума и составила 1 771,22 сума. Швейцарский франк подорожал на 40,12 сума и достиг 15 786,80 сума.