O‘zbekistonda oziq-ovqat ishlab chiqarish hajmi oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yilda O‘zbekistonda yirik korxonalar tomonidan jami 152,1 trillion so‘mlik oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu raqam 2024-yilga nisbatan 9,7 foizga oshgan. Hududlar bo‘yicha eng katta ishlab chiqarish hajmi Toshkent shahrida kuzatilgan bo‘lib, bu yerda 27,6 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan.
Keyingi o‘rinlarda Toshkent viloyati 21,5 trillion so‘m, Samarqand viloyati 19,5 trillion so‘m va Farg‘ona viloyati 11,6 trillion so‘mlik ishlab chiqarish bilan ajralib turadi. Qoraqalpog‘istonda esa 6,6 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan bo‘lib, Andijon viloyatida bu ko‘rsatkich 9,6 trillion so‘mni tashkil etadi.
Buxoro viloyati 11,3 trillion so‘mlik, Jizzax viloyati esa 3,3 trillion so‘mlik oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqargan. Qashqadaryo viloyatida 10,2 trillion so‘m, Navoiy viloyatida 7,9 trillion so‘m, Namangan viloyatida esa 8,5 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan.
Surxondaryo viloyatida 3,2 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan bo‘lsa, Sirdaryo viloyatida bu ko‘rsatkich 5,4 trillion so‘mni tashkil etadi. Xorazm viloyatida esa 6 trillion so‘mlik oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarilgan.

В Узбекистане увеличился объем производства пищевых продуктов
По данным, предоставленным Национальным статистическим комитетом, в 2025 году в Узбекистане крупными предприятиями было произведено пищевых продуктов на сумму 152,1 триллиона сумов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 9,7% по сравнению с 2024 годом. По регионам наибольший объем производства зафиксирован в городе Ташкент, где произведено продукции на сумму 27,6 триллиона сумов.
За ним следуют Ташкентская область с 21,5 триллиона сумов, Самаркандская область с 19,5 триллиона сумов и Ферганская область с 11,6 триллиона сумов производства. В Каракалпакстане произведено продукции на сумму 6,6 триллиона сумов, а в Андижанской области этот показатель составляет 9,6 триллиона сумов.
Бухарская область произвела пищевых продуктов на сумму 11,3 триллиона сумов, Джизакская область — 3,3 триллиона сумов. В Кашкадарьинской области произведено 10,2 триллиона сумов, в Навоийской области — 7,9 триллиона сумов, в Наманганской области — 8,5 триллиона сумов продукции.
В Сурхандарьинской области произведено продукции на сумму 3,2 триллиона сумов, в Сирдарьинской области этот показатель составляет 5,4 триллиона сумов. В Хорезмской области произведено пищевых продуктов на сумму 6 триллионов сумов.