O‘zbekiston Markaziy banki 2026 yil 25 fevraldan boshlab amal qiladigan rasmiy valyuta kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, ko‘pgina asosiy valyutalarning qiymati pasaydi. Faqatgina Xitoy yuani o‘sish ko‘rsatdi.
Dollarning kursi 12 187,68 so‘mni tashkil etib, 48,45 so‘mga pasaydi. Yevroning kursi esa 14 366,84 so‘m bo‘lib, 73,02 so‘mga tushdi.
Rublning qiymati 159,09 so‘mni tashkil etdi va 0,01 so‘mga pasayish kuzatildi. Funt sterling 16 453,37 so‘mni tashkil etib, 76,42 so‘mga kamaydi.
Yapon iyenasi 78,20 so‘m bo‘lib, uning qiymati 0,84 so‘mga pasaydi. Shveytsariya frankining qiymati esa 15 748,39 so‘m bo‘lib, 54,44 so‘mga tushgan.
Xitoy yuani esa 1 771,54 so‘mni tashkil etib, 0,42 so‘mga o‘sish kuzatildi. Bu ma’lumotlar O‘zbekiston iqtisodiyoti va xalqaro savdo munosabatlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Valyuta kurslaridagi o‘zgarishlar, ayniqsa, import va eksport jarayonlariga ta’sir qiladi. Shu sababli, tadbirkorlar va iqtisodiy faoliyat bilan shug‘ullanuvchilar ushbu ma’lumotlarni diqqat bilan kuzatib borishlari lozim.

Центральный банк Узбекистана объявил официальные валютные курсы, которые будут действовать с 25 февраля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, стоимость большинства основных валют снизилась. Только китайский юань показал рост.
Курс доллара составил 12 187,68 сум, снизившись на 48,45 сум. Курс евро составил 14 366,84 сум, упав на 73,02 сум.
Стоимость рубля составила 159,09 сум, зафиксировано снижение на 0,01 сум. Фунт стерлингов составил 16 453,37 сум, уменьшившись на 76,42 сум.
Японская иена составила 78,20 сум, её стоимость снизилась на 0,84 сум. Стоимость швейцарского франка составила 15 748,39 сум, упав на 54,44 сум.
Китайский юань составил 1 771,54 сум, зафиксирован рост на 0,42 сум. Эти данные могут повлиять на экономику Узбекистана и международные торговые отношения.
Изменения валютных курсов особенно влияют на процессы импорта и экспорта. Поэтому предпринимателям и занимающимся экономической деятельностью необходимо внимательно следить за этой информацией.