O‘zbekiston valyuta kurslari o‘zgarishlari e’lon qilindi
O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil 24-fevraldan boshlab amal qiladigan rasmiy valyuta kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, bir qator chet el valyutalari qimmatlashgan, ayrimlari esa biroz pasaygan. Jumladan, AQSh dollari 12 236,13 so‘mga ko‘tarilib, o‘sish 23,34 so‘mni tashkil etdi.
Yevro ham qimmatlashib, 14 439,86 so‘mga yetib, 28,77 so‘mga oshdi. Funt sterling esa 16 529,79 so‘mga chiqib, 36,42 so‘mga qimmatlashdi.
Yapon iyenasi ham oz bo‘lsa-da, qimmatlashib, 79,04 so‘mga yetdi va 0,15 so‘mga oshdi. Shveytsariya franki 15 802,83 so‘mga ko‘tarilib, 7,71 so‘mga o‘sdi.
Xitoy yuani ham 1 771,12 so‘mga yetib, 3,38 so‘mga oshdi. Shu bilan birga, Rossiya rubli biroz arzonlashib, 159,10 so‘mga tushdi va 0,42 so‘mga pasaydi.
Bu o‘zgarishlar ichki bozorda va xalqaro savdoda turli ta’sirlarni keltirib chiqarishi mumkin. Valyuta kurslarining bunday dinamikasi iqtisodiyotga ta’sir qilishi ehtimoli bor.

Центральный банк Узбекистана объявил официальные курсы валют, которые будут действовать с 24 февраля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, ряд иностранных валют подорожал, некоторые же немного подешевели. В частности, курс доллара США вырос до 12 236,13 сумов, увеличившись на 23,34 сома.
Евро также подорожал и достиг 14 439,86 сумов, увеличившись на 28,77 сома. Фунт стерлингов поднялся до 16 529,79 сумов, подорожав на 36,42 сома.
Японская иена также немного подорожала, достигнув 79,04 сома и увеличившись на 0,15 сома. Швейцарский франк поднялся до 15 802,83 сумов, увеличившись на 7,71 сома.
Китайский юань также достиг 1 771,12 сома, увеличившись на 3,38 сома. В то же время российский рубль немного подешевел, опустившись до 159,10 сома и снизившись на 0,42 сома.
Эти изменения могут оказать различное влияние на внутренний рынок и международную торговлю. Такая динамика курсов валют может повлиять на экономику.