O‘zbekistonda dollar kursi oshdi, yevro arzonlashdi
O‘zbekiston Markaziy banki 2026 yil 20 fevral kuni uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kurslarga ko‘ra, AQSh dollari 36,93 so‘mga oshib, 12 169,41 so‘mni tashkil etdi. Yevro esa 0,10 so‘mga arzonlashib, 14 359,90 so‘m bo‘ldi.
Rossiya rubli 0,14 so‘mga kamayib, 158,95 so‘m bo‘ldi. Funt sterling 35,05 so‘mga arzonlashib, 16 434,79 so‘mni tashkil etdi.
Yapon iyenasi 0,31 so‘mga tushib, 78,61 so‘mga teng bo‘ldi. Shveysariya franki esa 13,19 so‘mga qimmatlashib, 15 739,02 so‘mga yetdi.
Xitoy yuani 5,34 so‘mga oshib, 1 761,46 so‘mni tashkil etdi. Ushbu kurslar iqtisodiy o‘zgarishlarga ta’sir ko‘rsatadi va xalqaro savdo-sotiqda muhim rol o‘ynaydi.
Valyuta kurslarining o‘zgarishi milliy iqtisodiyotga ta’sir qilishi mumkin, shu sababli bu o‘zgarishlar aholining diqqat markazida bo‘lishi lozim. O‘zbekiston Markaziy banki ushbu kurslarni belgilashda xalqaro bozordagi vaziyatni e’tiborga oladi.

В Узбекистане курс доллара вырос, евро подешевел
Центральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют на 20 февраля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим курсам, курс доллара США вырос на 36,93 сума и составил 12 169,41 сума. Евро же подешевел на 0,10 сума и составил 14 359,90 сума.
Российский рубль снизился на 0,14 сума и составил 158,95 сума. Фунт стерлингов подешевел на 35,05 сума и составил 16 434,79 сума.
Японская иена упала на 0,31 сума и составила 78,61 сума. Швейцарский франк подорожал на 13,19 сума и достиг 15 739,02 сума.
Китайский юань вырос на 5,34 сума и составил 1 761,46 сума. Эти курсы влияют на экономические изменения и играют важную роль в международной торговле.
Изменение валютных курсов может влиять на национальную экономику, поэтому эти изменения должны находиться в центре внимания населения. Центральный банк Узбекистана при установлении этих курсов учитывает ситуацию на международном рынке.