O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki xorijiy valyutalarning o'zbek so'miga nisbatan yangi qiymatlarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi ma'lumotlarga ko'ra, asosiy xorijiy valyutalarning aksariyatida pasayish kuzatilmoqda. Masalan, AQSH dollari kursi pasayib, 12 179,81 so'mni tashkil etmoqda.
Bu valyuta avvalgi ko'rsatkichga nisbatan 30,05 so'mga arzonlashgan. Yevro kursi ham 31,22 so'mga tushib, 14 139,54 so'm etib belgilandi.
Rossiya rubli esa 0,8 so'mga pasayib, 156,73 so'mni tashkil qildi. Biroq, ayrim valyutalarda o'sish tendensiyasi kuzatildi.
Funt sterling kursi 35,55 so'mga ko'tarilib, 16 273,44 so'mga yetdi. Shveysariya franki esa 11,22 so'mga mustahkamlanib, 15 547,37 so'm etib qayd etildi.
Shuningdek, Xitoy yuani 1 762,79 so'm, Yaponiya iyenasi esa 77,48 so'm qiymatida belgilandi. Bu o'zgarishlar 2026-yil 5-martdan boshlab kuchga kiradi.

Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые курсы иностранных валют по отношению к узбекскому суму. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новым данным, у большинства основных иностранных валют наблюдается снижение. Например, курс доллара США снизился и составляет 12 179,81 сум.
Эта валюта подешевела на 30,05 сум по сравнению с предыдущим показателем. Курс евро также снизился на 31,22 сум и установлен на уровне 14 139,54 сум.
Российский рубль снизился на 0,8 сум и составил 156,73 сум. Однако у некоторых валют наблюдается тенденция к росту.
Курс фунта стерлингов вырос на 35,55 сум и достиг 16 273,44 сум. Швейцарский франк укрепился на 11,22 сум и зафиксирован на уровне 15 547,37 сум.
Кроме того, курс китайского юаня установлен на уровне 1 762,79 сум, а японской иены — 77,48 сум. Эти изменения вступят в силу с 5 марта 2026 года.