Mart oyida dollar kursi so'mga nisbatan oshdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan valyuta kurslari bo‘yicha o‘tkazilgan haftalik tahlilimiz natijalariga ko‘ra, 2026-yil mart oyining birinchi ish haftasida 1 AQSH dollari milliy valyutamiz — so‘mga nisbatan 38,96 so‘mga ko‘tarilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Haftalik dinamika quyidagicha: dushanba kuni kurs 35,61 so‘mga oshgan, seshanba kuni esa 18,39 so‘mga o‘sgan. Chorshanba kuni 19,29 so‘mga ko‘tarilgan bo‘lsa, payshanba kuni 30,05 so‘mga pasaygan.
Juma kuni esa kurs 4,28 so‘mga kamaygan. Markaziy bank valyuta kurslarini bozor tamoyillari asosida shakllantirib, iqtisodiy jarayonlarda barqarorlikni ta’minlashga harakat qiladi.
Valyuta kursidagi bunday tebranishlar global iqtisodiy muhit, tashqi savdo hajmi va ichki iqtisodiy faollikning muhim ko‘rsatkichlaridan biridir. Bu o‘zgarishlar iqtisodiy vaziyatga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Markaziy bankning asosiy maqsadi milliy valyutaning barqarorligini saqlash orqali iqtisodiyotning sog‘lom rivojlanishini ta’minlashdir. Shu sababli, valyuta kurslaridagi o‘zgarishlar diqqat bilan kuzatib boriladi.

В марте курс доллара по отношению к суму вырос
По результатам еженедельного анализа курсов валют, опубликованных Центральным банком Республики Узбекистан, в первую рабочую неделю марта 2026 года курс 1 доллара США по отношению к нашей национальной валюте — суму — вырос на 38,96 сума. Об этом сообщает Zamin.uz.
Еженедельная динамика следующая: в понедельник курс вырос на 35,61 сума, во вторник — на 18,39 сума. В среду курс увеличился на 19,29 сума, а в четверг снизился на 30,05 сума.
В пятницу курс уменьшился на 4,28 сума. Центральный банк формирует курсы валют на основе рыночных принципов, стремясь обеспечить стабильность в экономических процессах.
Такие колебания курса валют являются одним из важных показателей глобальной экономической среды, объема внешней торговли и внутренней экономической активности. Эти изменения могут влиять на экономическую ситуацию.
Основная цель Центрального банка — обеспечить здоровое развитие экономики через поддержание стабильности национальной валюты. По этой причине изменения курсов валют внимательно отслеживаются.