So‘nggi to‘qqiz yil davomida esa bu ko‘rsatkich yana 31 tonnaga o‘sdi. Shuningdek, prezident O‘zbekiston tog‘-kon sanoatiga 10 milliard dollar miqdorida xorijiy investitsiya kiritilganini ma’lum qildi.
Bu sarmoya mamlakat sanoatining rivojlanishiga katta hissa qo‘shmoqda. Ushbu o‘sish O‘zbekistonning oltin ishlab chiqarish salohiyatini yanada oshirdi hamda investitsiya imkoniyatlarini kengaytirdi.
Bu esa iqtisodiyotning barqaror o‘sishiga xizmat qilmoqda. Shuningdek, mamlakatning qimmatbaho tabiiy resurslarini samarali va oqilona boshqarish uchun muhim imkoniyatlar yaratmoqda.
Oltin qazib olish hajmining oshishi mamlakat iqtisodiyotining mustahkamlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu jarayon yangi ish o‘rinlari yaratish, eksport salohiyatini kengaytirish va ichki bozorni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, xorijiy sarmoyaning kirib kelishi tog‘-kon sanoatining texnologik yangilanishiga ham yordam bermoqda. Umuman olganda, oltin ishlab chiqarish sohasidagi o‘sish va xorijiy investitsiyalar mamlakat iqtisodiyotining barqaror rivojlanishini ta’minlashda muhim omil hisoblanadi.
Bu esa O‘zbekistonni global bozorda raqobatbardosh qilishga xizmat qiladi. Mamlakat tabiiy boyliklarini to‘g‘ri boshqarish va samarali foydalanish orqali yanada yuksaladi.

Объем добычи золота и инвестиции в Узбекистане растут
Сообщается, что за первые 25 лет независимости объем добычи золота увеличился с 63 до 87 тонн, то есть на 24 тонны. Об этом сообщает Zamin.uz.
За последние девять лет этот показатель вырос еще на 31 тонну. Также президент сообщил, что в горнодобывающую промышленность Узбекистана было вложено 10 миллиардов долларов иностранных инвестиций.
Эти инвестиции вносят значительный вклад в развитие промышленности страны. Этот рост еще больше увеличил потенциал Узбекистана по добыче золота и расширил инвестиционные возможности.
Это способствует стабильному росту экономики. Кроме того, создаются важные возможности для эффективного и рационального управления ценными природными ресурсами страны.
Рост объема добычи золота положительно влияет на укрепление экономики страны. Этот процесс способствует созданию новых рабочих мест, расширению экспортного потенциала и развитию внутреннего рынка.
Вместе с тем, приток иностранных инвестиций помогает технологическому обновлению горнодобывающей промышленности. В целом, рост в сфере добычи золота и иностранные инвестиции являются важным фактором обеспечения устойчивого развития экономики страны.
Это способствует повышению конкурентоспособности Узбекистана на глобальном рынке. Страна будет развиваться дальше благодаря правильному управлению и эффективному использованию природных богатств.