Neft narxi o‘n sakkiz yuz dollargacha ko‘tarilishi mumkin
Dunyoning yetakchi moliya nashrlaridan biri bo‘lgan Vol Strit Jurnali gazetasining so‘nggi xabarlariga ko‘ra, neft bozorida katta o‘zgarishlar kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Saudiya Arabistoni rasmiy manbalariga tayanilgan ma’lumotlarda aytilishicha, agar neft yetkazib berishdagi uzilishlar aprel oyining oxirigacha davom etsa, bir barel neftning narxi o‘n sakkiz yuz dollargacha ko‘tarilishi mumkin. Bu holat jahon energetika bozorida katta titroqqa sabab bo‘lishi ehtimoli bor.
Energetika sohasida tahlillar olib boruvchi Vud Mekkenzi konsalting kompaniyasi mutaxassislari esa yanada kengroq va uzoq muddatli prognozlar taqdim etmoqdalar. Ularning fikricha, yil davomida neft narxi o‘rtacha ko‘rsatkichlar bo‘yicha ikki yuz dollarga yetish ehtimoli ham mavjud.
Bu bashoratlar global energiya bozoridagi doimiy o‘zgarishlar va ta’minot zanjiridagi xavflar bilan bevosita bog‘liq. Kuzatuvchilarning ta’kidlashicha, yaqin kelajakda neft narxining o‘sishi bozor ishtirokchilari uchun katta qiziqish uyg‘otadi.
Shu bilan birga, bu jarayon investitsiya qiluvchilar va savdo kompaniyalari uchun yangi daromad manbalarini yaratishi mumkin. Keyingi haftalarda neft bozori dinamikasi yaqqol namoyon bo‘lib, iqtisodiyotning turli sohalariga bevosita ta’sir ko‘rsatadi.
Davlatlar va xorijiy kompaniyalar o‘zlarining strategik rejalashuvini aynan shu omillarga asoslab qayta ko‘rib chiqishmoqdalar. Narxning keskin o‘sishi nafaqat transport tizimi, balki sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalari uchun ham muhim ahamiyat kasb etadi.

Согласно последним сообщениям газеты The Wall Street Journal, одного из ведущих финансовых изданий мира, на нефтяном рынке ожидаются значительные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным официальных источников Саудовской Аравии, если перебои с поставками нефти продлятся до конца апреля, цена за баррель может вырасти до восемнадцати сотен долларов. Это может вызвать серьезные колебания на мировом энергетическом рынке.
Специалисты консалтинговой компании Wood Mackenzie, занимающейся анализом в энергетическом секторе, предлагают более широкие и долгосрочные прогнозы. По их мнению, в течение года цена нефти может достичь двухсот долларов по средним показателям.
Эти прогнозы напрямую связаны с постоянными изменениями на глобальном энергетическом рынке и рисками в цепочках поставок. По словам наблюдателей, рост цен на нефть в ближайшем будущем вызовет большой интерес у участников рынка.
При этом этот процесс может создать новые источники дохода для инвесторов и торговых компаний. В ближайшие недели динамика нефтяного рынка проявится особенно ярко и окажет непосредственное влияние на различные сектора экономики.
Государства и иностранные компании пересматривают свои стратегические планы именно на основе этих факторов. Резкий рост цен имеет важное значение не только для транспортной системы, но и для промышленности и сельского хозяйства.