2026 yilning 1 mart holatiga ko‘ra, O‘zbekiston oltin zaxiralari qiymati 67,7 milliard dollarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich yil boshidagi 55,1 milliard dollarga nisbatan sezilarli darajada oshgan. Markaziy bankning ma’lumotlariga ko‘ra, shu davrda jismoniy oltin hajmi 12,6 million troy unsiyadan 13,1 million troy unsiyaga ko‘tarildi.
Xalqaro bozor narxlarining o‘sishi esa zaxiralar qiymatini yanada oshirishga sabab bo‘ldi. Regulyator ta’kidlaganidek, oltin iqtisodiy beqarorlik va geosiyosiy xavf davrida strategik, ishonchli va xavfsiz aktiv sifatida xizmat qiladi.
Oltin yuqori likvidga ega bo‘lib, kredit yoki qarzdorlik xatariga duch kelmaydi. Shuningdek, u inflyatsiya va valyuta qadrsizlanishiga nisbatan tabiiy himoya vositasi hisoblanadi.
Ma’lumot uchun, troy unsiya qimmatbaho metallar – oltin, kumush, platina va palladiy – uchun standart o‘lchovdir. U 31,1035 grammga teng bo‘lib, bank ishlarida, zargarlik buyumlari va fond birjalarida keng qo‘llaniladi.

Золотые резервы Узбекистана достигли рекордного уровня
По состоянию на 1 марта 2026 года стоимость золотых резервов Узбекистана достигла 67,7 миллиарда долларов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот показатель значительно вырос по сравнению с 55,1 миллиарда долларов в начале года. По данным Центрального банка, за этот период физический объем золота увеличился с 12,6 миллиона тройских унций до 13,1 миллиона тройских унций.
Рост цен на международном рынке также способствовал увеличению стоимости резервов. Как отметил регулятор, золото служит стратегическим, надежным и безопасным активом в периоды экономической нестабильности и геополитических рисков.
Золото обладает высокой ликвидностью и не подвержено кредитным или долговым рискам. Кроме того, оно считается естественным средством защиты от инфляции и девальвации валюты.
Для справки, тройская унция является стандартной единицей измерения для драгоценных металлов — золота, серебра, платины и палладия. Она равна 31,1035 грамма и широко используется в банковской деятельности, ювелирных изделиях и фондовых биржах.