O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki o‘zining rasmiy saytida 2026 yilning 26 mart sanasiga oid xorijiy valyutalarning milliy pulimizga nisbatan yangi rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kunlik ma’lumotlarga ko‘ra, so‘mning qiymati barqarorligini saqlab qolgan bo‘lsa-da, dunyodagi asosiy valyuta birliklarining aksariyatida pasayish tendensiyasi kuzatildi. Bu holat mahalliy iqtisodiyot uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, savdo va xalqaro moliyaviy aloqalarda o‘z aksini qoldirmoqda.
Xususan, Amerika Qo‘shma Shtatlari dollari kursi o‘tgan kunlarga nisbatan yigirma to‘rt so‘m qirq tanga arzonlashib, bitta dollar uchun o‘n ikki ming bir yuz yettinnan so‘mni tashkil etdi. Yevropa Ittifoqi valyutasining ham kursida o‘zgarish kuzatilib, yevro yigirma uch so‘m qirq bir tanga pasayib, o‘n to‘rt ming bir yuz o‘n yetti so‘mga tenglashtirildi.
Rossiya rubli esa bir yuz qirq to‘qqiz so‘m yetti o‘nlikka tushib, bu ham bir necha yuz tanga arzonlashganini anglatadi. Ingliz funti sterlingi yigirma besh mingdan oshib ketgan narxlarga nisbatan qirq so‘m yettita tanga arzonlab, o‘n oltti ming uch yuz olti so‘mni ko‘rsatdi.
Shveysariya franki odatdagidan ham katta darajada, ya’ni yettixson yetti so‘m olti tanga pasayib, qiyinchilik bilan o‘n besh ming to‘rt yuz yetti so‘mga yetdi. Xitoy xalq respublikasi yuani esa o‘n sakkiz so‘mdan ko‘ra arzonroq bo‘lib, ming yetti yuz olti so‘m uchun sotilmoqda.
Yaponiyaning pul birligi bo‘lgan iyena ham o‘z qiymatini biroz yo‘qotdi va yettixson yetti so‘mga tenglashtirildi. Ushbu o‘zgarishlar savdogarlar va xalqimiz uchun valyuta almashinuvi jarayonida o‘z ta’sirini ko‘rsatadi.

Центральный банк объявил новые курсы валют на 26 марта
Центральный банк Республики Узбекистан на своем официальном сайте объявил новые официальные курсы иностранных валют к национальной валюте по состоянию на 26 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим ежедневным данным, хотя стоимость сома сохранила свою стабильность, в большинстве основных мировых валютных единиц наблюдалась тенденция к снижению. Эта ситуация имеет важное значение для местной экономики и отражается в торговле и международных финансовых связях.
В частности, курс доллара США по сравнению с предыдущими днями снизился на двадцать четыре сома сорок тингов, и один доллар составил двенадцать тысяч сто семьдесят семь сумов. Также был зафиксирован изменение курса валюты Европейского Союза: евро снизился на двадцать три сома сорок один тинг и был приравнен к четырнадцати тысячам сто семнадцати сумов.
Курс российского рубля упал до ста сорока девяти сумов семи десятых, что также означает его удешевление на несколько сотен тингов. Британский фунт стерлингов подешевел на сорок сумов семь тингов по сравнению с ценами, превышающими двадцать пять тысяч, и составил шестнадцать тысяч триста шесть сумов.
Швейцарский франк снизился на значительно большую величину, а именно на семьсот семь сумов шесть тингов, и с трудом достиг пятнадцати тысяч четырехсот семи сумов. Юань Китайской Народной Республики стал дешевле на восемнадцать сумов и продается за тысячу семьсот шесть сумов.
Японская денежная единица иена также немного потеряла свою стоимость и была приравнена к семистам семи сумов. Эти изменения оказывают свое влияние на процесс обмена валюты для торговцев и нашего народа.