Markaziy bank fevralda yetti marta yig‘ilish o‘tkazdi
Markaziy bankning Bank nazorati qo‘mitasi 2026 yil fevral oyida o‘z faoliyatini yanada faollashtirib, kengaytirilgan shaklda yetti marta yig‘ilishlar o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim uchrashuvlar davomida mamlakatdagi bank tizimi, kredit va to‘lov tashkilotlarining holatiga oid jami qirq uchta dolzarb masala chuqur va mufassal tahlil qilindi. Yig‘ilishlarda asosiy e’tibor yangi fuqarolik va yuridik shaxslarni ro‘yxatga olish, ularga litsenziya berish jarayonlarini soddalashtirishga qaratildi.
Shu bilan birga, banklar va kredit tashkilotlarining moliyaviy barqarorligini ta’minlash, ularning hisobotlarining ishonchliligi hamda Markaziy bankning belgilagan prudensial me’yorlariga qat’iy rioya etilishi masalasi keng muhokama qilindi. Nazorat organlari tomonidan o‘tkazilgan tekshiruv va inspeksiya natijalari ham ko‘rib chiqilib, aniqlangan kamchiliklar bartaraf etish yo‘llari belgilandi.
Xususan, bank va to‘lov tashkilotlarida kiberxavfsizlik talablari bajarilishi, xalqaro standartlarga moslashtirilgan yangi texnologiyalar joriy etilishi va moliya bozorida tartibga solish qumdoni doirasidagi sinov jarayonlariga alohida urg‘u berildi. Natijada, o‘n bir ta bank tashkilotiga nisbatan jarima va ma’muriy sanksiyalar qo‘llandi.
O‘n to‘rt ta bank hamda to‘rt ta to‘lov tashkiloti esa ogohlantirilib, o‘z faoliyatidagi xatolarni tezroq tuzatish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi. Moliyaviy barqarorlikni mustahkamlash maqsadida sakkiz ta bankga oddiy aksiyalar bo‘yicha dividendlarni vaqtinchalik tarqatmaslik hamda makroprudensial buferlarni shakllantirish topshirilgan.
Ekspertlar fikriga ko‘ra, Markaziy bankning bunday muntazam nazorati va o‘z vaqtida qo‘llanilgan samarali chora-tadbirlar bank tizimidagi barqarorlikni yanada mustahkamlaydi. Bu esa o‘z navbatida, aholining moliyaviy huquqlarini himoya qilishga va raqobat muhitini rivojlantirishga katta hissani qo‘shadi.

Центральный банк провел семь заседаний в феврале
Комитет по банковскому надзору Центрального банка в феврале 2026 года активизировал свою деятельность, проведя семь заседаний в расширенном составе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе этих важных встреч был проведен глубокий и детальный анализ сорока трех актуальных вопросов, касающихся состояния банковской системы, кредитных и платежных организаций в стране. Основное внимание на заседаниях было уделено упрощению процессов регистрации новых физических и юридических лиц, а также выдачи им лицензий.
Одновременно широко обсуждались вопросы обеспечения финансовой устойчивости банков и кредитных организаций, достоверности их отчетности, а также строгого соблюдения пруденциальных норм, установленных Центральным банком. Были рассмотрены результаты проверок и инспекций, проведенных надзорными органами, определены пути устранения выявленных недостатков.
В частности, особое внимание было уделено выполнению требований кибербезопасности в банках и платежных организациях, внедрению новых технологий, соответствующих международным стандартам, а также проведению тестовых процессов в рамках регуляторного песочницы на финансовом рынке. В результате к одиннадцати банковским организациям были применены штрафы и административные санкции.
Четырнадцати банкам и четырем платежным организациям были вынесены предупреждения с четкими указаниями по скорейшему устранению ошибок в их деятельности. В целях укрепления финансовой устойчивости восьми банкам было поручено временно не выплачивать дивиденды по обыкновенным акциям и сформировать макропруденциальные буферы.
По мнению экспертов, такой регулярный контроль со стороны Центрального банка и своевременное применение эффективных мер еще больше укрепят стабильность банковской системы. Это, в свою очередь, внесет значительный вклад в защиту финансовых прав населения и развитие конкурентной среды.