O‘zbekiston Respublikasi Markaziy Banki tomonidan 27 mart kuni o‘lchovli oltin quymalarining rasmiy sotuv narxlari e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bugungi kunda bir gram oltin qiymati oldingi kunki ko‘rsatkichga nisbatan sezilarli darajada o‘zgarib, 49 ming 200 so‘mga tushdi. Bu holat bozordagi oltin narxlarining dinamikasini aks ettirmoqda va fuqarolar uchun qimmatbaho metallni xarid qilish imkoniyatini yanada oshirmoqda.
Markaziy Bank ma’lumotlariga ko‘ra, turli vazndagi oltin quymalarining narxlari quyidagicha belgilangan. Besh grammligi uchun sakkiz million to‘qson besh ming so‘m, o‘n grammligi uchun o‘n yetti million to‘qson ming yettinga so‘m, yigirma grammligi uchun o‘ttiz besh million sakkizyuz o‘n besh ming so‘m to‘lanadi.
Shuningdek, ellik grammligi yettixson besh yuz o‘ttiz yetti ming so‘m, yuz grammligi esa yuz yettixson million o‘ttiz to‘rt ming so‘mni tashkil etadi. Mazkur o‘lchovli oltin quymalarini O‘zbekiston hududidagi barcha tijoriy banklarning kassalaridan erkin xarid qilish mumkin.
Biroq, har bir fuqaro bank ofisiga borishdan oldin oltin quymalarining mavjudligini oldindan aniqlashtirib olishi lozim. Oltin narxlarining jadal sur’atda o‘sib borayotganligi va xalqning qimmatbaho metallga bo‘lgan ehtiyojining ortishi tufayli sotuv hajmi ham keskin oshgan.
Natijada, ko‘plab bank filiallarida oltin quymalari tezda tugab qolishi mumkinligini inobatga olish kerak. Shu sababli, xarid qilish rejasini oldindan tuzib, bankga qo‘ng‘iroq qilish orqali mahsulotning borligiga ishonch hosil qilgan ma’qul.

Центральный Банк установил новую цену на золото
27 марта Центральный банк Республики Узбекистан объявил официальные цены продажи на золотые слитки. Об этом сообщает Zamin.uz.
На сегодняшний день стоимость одного грамма золота значительно изменилась по сравнению с показателями предыдущего дня и составила 49 тысяч 200 сумов. Эта ситуация отражает динамику цен на золото на рынке и еще больше расширяет возможности граждан для покупки драгоценного металла.
Согласно данным Центрального банка, цены на золотые слитки разного веса установлены следующим образом: за пятиграммовый — восемь миллионов девяносто пять тысяч сумов, за десятиграммовый — семнадцать миллионов девяносто семь тысяч семьсот сумов, за двадцатиграммовый — тридцать пять миллионов восемьсот пятнадцать тысяч сумов.
Кроме того, пятидесятиграммовый слиток стоит семьдесят пятьсот тридцать семь тысяч сумов, а стограммовый — сто семьдесят миллионов сорок четыре тысячи сумов. Указанные золотые слитки можно свободно приобрести в кассах всех коммерческих банков, расположенных на территории Узбекистана.
Однако каждому гражданину перед визитом в отделение банка необходимо заранее уточнить наличие золотых слитков. Из-за быстрого роста цен на золото и увеличения спроса населения на драгоценный металл объемы продаж также резко возросли.
В результате следует учитывать, что во многих филиалах банков золотые слитки могут быстро закончиться. Поэтому целесообразно заранее составить план покупки и, позвонив в банк, убедиться в наличии товара.